Путин изрази „принципна подкрепа“ за прекратяването на огъня, но подчерта нуждата от допълнителни преговори

Руският президент Владимир Путин заяви, че Москва принципно е съгласна с предложения от САЩ план за прекратяване на огъня в Украйна, но не пое ангажимент за подписване на споразумение с аргумента, че са нужни допълнителни преговори, за да се уточнят важни детайли и да бъде постигнат „траен мир“, предаде Си Ен Би Си.
„Самата идея за прекратяване на огъня е правилна и ние със сигурност я подкрепяме, но има въпроси, които трябва да бъдат обсъдени. Мисля, че трябва да говорим с нашите американски колеги и партньори. Може би трябва да се свържем с президента Тръмп и да го обсъдим заедно. Но ние подкрепяме самата идея за прекратяване на този конфликт с мирни средства“, каза той пред репортери на пресконференция в Кремъл след разговори с президента на Беларус Александър Лукашенко.
По думите на Путин сделката трябва „да изхожда от факта, че това прекратяване трябва да бъде такова, че да доведе до дългосрочен мир и да премахне първопричините за тази криза“.
„Ние сме за това, но има нюанси“, каза той, попитан за 30-дневното споразумение за прекратяване на огъня, постигнато с посредничеството на Белия дом. Киев подкрепи плана във вторник.
Путин също постави под съмнение дали 30-те дни ще бъдат използвани за „доставка на оръжие“ или „обучение на новомобилизирани части“ и как ще бъдат наблюдавани потенциални нарушения на примирието.
Говорейки по време на пресконференция с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, президентът на САЩ Доналд Тръмп каза в четвъртък: „Получаваме информация, че нещата в Русия вървят добре, това не означава нищо, докато не чуем какъв е крайният резултат“.
„Надяваме се, че всички искат да сложат край на този кошмар“, добави той.
Делегация на САЩ, водена от специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф, пристигна в Москва за преговори за прекратяване на огъня в четвъртък.
По-ранни индикации от руски официални лица изглежда показват, че страната няма да се присъедини веднага към предложената от САЩ сделка. Съветникът на руския президент Владимир Путин по външната политика Юрий Ушаков нито потвърди, нито отрече това, но отбеляза, че примирието ще даде шанс на Украйна да увеличи силите си, наричайки плана „временно облекчение за украинската армия, нищо повече“.
Проектоспоразумението предвижда прекратяване на всички руски и украински военни дейности, потенциално и след 30-дневния срок по взаимно съгласие. То също така изисква „размяна на военнопленници, освобождаване на цивилни задържани и връщане на насилствено прехвърлени украински деца в Русия“.
САЩ незабавно отмениха паузата си за споделяне на разузнавателна информация и военна помощ с Украйна след подписването на споразумението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Годишната инфлация у нас над средната за ЕС и еврозоната
Икономика |Гласуват утре следобед втория вот на недоверие към правителството (обзор)
България |Мелони тръгва за среща с Тръмп, търси ролята на посредник
Свят |Xpress Factoring - нов финансов инструмент предлага решение за експресно оборотно финансиране и ликвидност
Финанси |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |Въпросът, който Джеф Безос обича да задава на интервю за работа
Мениджмънт |Новата дигитална реалност и как бизнесът се справя с нея
Next level HR 2025 |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Европа има нов крал на лукса: Пазарната оценка на Hermès изпревари тази на LVMH
Компании |Какви ползи носи AI за начина, по който работим?
Next level HR 2025 |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.