Роботите идват: Как Украйна се превърна в тестови полигон за оръжия с изкуствен интелект
В един слънчев и прохладен вторник в края на април пред военния полигон край Киев се образува опашка от автомобили, чиито пътници са нетърпеливи да зърнат бъдещето на войната. Докато шофьорите чакаха да влязат, над главите им се изсипаха множество насекоми. Над тях бръмчаха по-големи, роботизирани конкуренти: военни безпилотни самолети, кръстосващи небето.
Теренът беше пълен с техници и войници, които се събираха на полето, белязано от осуетеното нападение на Русия над Киев, за да изпробват последните си иновации. Сред тях беше и украински стартъп, наречен Swarmer. Регистрирана в Делауеър и с офиси в Румъния и Полша, компанията демонстрира нещо специално: дронове, които използват изкуствен интелект, за да работят заедно като координиран рояк, разказват Джан Волпичели, Вероника Мелкозерова и Лаура Каяли в своя статия за Politico.
На екипа от петима инженери на Swarmer бяха необходими около 20 минути, за да подготвят дроновете за тяхната мисия: да открият и унищожат две цели, скрити някъде в полето. Обикновено безпилотните самолети се нуждаят от водачи, оборудвани с контролери в стил видеоигра и очила, за да виждат през камерите им. За този тест Ярослав Шерстюк, бивш офицер от украинската армия, планира да пусне три разузнавателни дрона и два по-големи бомбардировача. "Аз ще отговарям за това", каза Шерстюк. "Но за това е необходимо да натисна само три бутона".
Той посочи целите на картата, натисна бутона "Старт" и се облегна назад в стола си. Два разузнавателни дрона се отдалечиха. "Всеки от тях сам определи най-добрата траектория въз основа на евентуален релеф на терена или други възможни препятствия, които посочихме на картата", каза Шерстюк, наблюдавайки напредъка им на екрана. Двата бойни самолета ги последваха. Само последният, малък дрон остана назад.
Бомбардировачите откриха целите си. Шерстюк одобри атаката, след което се включи в телефонен разговор със сина си, докато дроновете извършваха удара. Последният безпилотен самолет излетя напред. "Проверява дали бомбардировачите са унищожили целта" - каза Шерстюк. "Командването обикновено изисква потвърждение за унищожаване или щети, така че той прави това."
Мисията беше изпълнена и дроновете се върнаха при Шерстюк. Екипът на Swarmer вдига тост с безалкохолна бира за успеха на демонстрацията.
Докато войната срещу Русия се продължава, Украйна се превръща в полигон за изпитания на най-съвременни военни средства, включително безпилотни самолети и други превозни средства, способни да изпълняват част от мисията си самостоятелно. Сергей Куприенко, 39-годишният основател и главен изпълнителен директор на Swarmer, смята, е неговите рояци от бойни дронове могат да бъдат използвани още тази година. "Вече преминахме първите бойни тестове", казва той.
Осигурявайки възможност на един пилот да управлява няколко дрона, Swarmer има за цел да облекчи недостига на човешки ресурси, който през последните седмици постави въоръжените сили на Украйна в затруднено положение. Използвайки изкуствен интелект, дроновете на компанията ще реагират самостоятелно на променящите се обстоятелства и ще комуникират помежду си, за да организират полет.
"Дроновете, задвижвани от ИИ, могат да направят за секунди това, което на човек би отнело няколко часа, просто защото ние обработваме бавно голям обем информация", каза Куприенко. "Роякът е ефективен, защото един опитен пилот на дрон може да работи ефективно с десетки дронове по едно и също време."
Той подчерта, че решението за атака на дадена цел винаги се взема от човек. Въпреки това не можа да се въздържи да не направи научнофантастична препратка към един от най-известните филми с Арнолд Шварценегер, която неизбежно се появява при всеки разговор за бойни роботи, задвижвани от изкуствен интелект.
"Моята цел - каза той - е да направя подходяща версия на Терминатора, която да ни защитава и да помага на нашата армия."
Снимка: Shutterstock
Украйна се обръща към изкуствения интелект, за да запази тактическо предимство
Технологиите са в основата на украинската борба още от момента, в който руските танкове преминават границите ѝ през февруари 2022 г. Демографията - 144 млн. души население на Русия срещу 38 млн. души на Украйна - прави превъзходството на Москва в жива сила и техника несъизмеримо.
Дроновете - военни или пък евтини любителски модели - са олицетворение на тази стратегия. На бойното поле те са вездесъщи, сканират земята, за да открият цели с пестяща боеприпаси прецизност, хвърлят гранати или се врязват в стил камикадзе в руски превозни средства, оборудване и войски. Популярната в Русия и Украйна социална мрежа Telegram, е залята от видеоклипове с украински дронове, снабдени с експлозиви, които кръжат около руските войници и танкове като разгневени, смъртоносни комари. Русия също така залага на безпилотни летателни апарати, както внесени от съюзници, така и произведени в страната.
Безпилотните самолети са допринесли за разширяване на буферната зона между украинските и руските бойци от няколко километра до 20 км, заяви пред POLITICO заместник-министърът на цифровата трансформация на Украйна Алекс Борняков. "Всичко, което поставите в тази "сива зона", може да бъде унищожено от безпилотни самолети", каза той.
Тяхната ключова роля беше официално призната през февруари 2024 г., когато украинският президент Володимир Зеленски създаде нов клон на армията: Силите за безпилотни системи, изцяло посветени на работата с въздушни, наземни и морски дронове. Дни по-късно правителството му обяви, че Украйна е на път да произведе повече от един милион безпилотни летателни апарати до края на 2024 г.
Дори и обявените наскоро допълнителни доставки на американски боеприпаси да помогнат на Украйна да диверсифицира подхода си, безпилотните самолети няма да изчезнат. "След като отново е на разположение допълнителна артилерия, украинците ще използват [търговските дронове] по-малко", казва Торстен Райл, съизпълнителен директор на паневропейската компания за защита с изкуствен интелект Helsing, която работи с украинското правителство. "[Но] в средносрочен план ще станем свидетели на развитието на много по-способни безпилотни летателни апарати, ударни безпилотни летателни апарати, които ще допълват и ще бъдат огледални на артилерията по отношение на техния ефект."
Предизвикателството за Украйна е, че Русия е осъзнала разрушителната сила на технологията и се е насочила към водене на електронна война - разполага с превозни средства, покрити с антени, за да заглушава радиочестотите, на които разчитат украинските пилоти на дронове. "Русия разполага със станции за заглушаване на всеки 10 километра на фронтовата линия, така че успешният преди това подход на Украйна, базиран на дронове, не работи толкова добре, колкото преди", казва Рейл.
Освен че прекъсва връзката на дроновете с техните пилоти, заглушаването може да попречи и на навигационните системи като GPS. По-лошото е, че руската технология може да установи местоположението на пилотите на дронове, които в много случаи трябва да останат в пряка видимост от своите превозни средства, и да ги маркира за артилерийски удари. Опасенията за заглушаване и други видове електронна война допринесоха за нежеланието на Вашингтон да предостави на Киев шпионски дронове Reaper, произведени в САЩ.
За да се опита да запази предимството си, Украйна предприе усилия да се превърне в технологичен ускорител в областта на войната с дронове, като работи с местни и западни компании за разработване на контрамерки, тестването им и внедряването им на бойното поле.
На преден план е правителствена програма, наречена Brave1 - съвместно предприятие, обхващащо шест министерства, създадено по модела на американското звено за отбранителни иновации (DIU) - структура на Министерството на отбраната, натоварена със задачата да улеснява военното внедряване на търговски технологии.
"Всички бяха с нагласата "Да създадем украинска DARPA", казва Борняков, имайки предвид агенцията за военни изследвания към Министерството на отбраната. "Но DARPA се занимава повече със сложни теоретични иновации." Brave1 се фокусира върху разработването на решения, които могат да бъдат внедрени, стат.
Приблизително година след стартирането на програмата Brave1 около 700 изобретения, преминали през нея, бяха одобрени за използване от украинските въоръжени сили, а около 40 от тях намериха приложение на фронта. След като бъде идентифициран работещ прототип, правителственото сертифициране може да бъде получено само за 21 дни, казва Борняков.
Brave1 подкрепя стартиращи предприятия, работещи в областта на медицинските технологии, логистиката и киберсигурността, наред с други области. Но основният му приоритет са безпилотните системи. "Целта [е] на бойното поле да се бият роботи, а не хора", каза Борняков.
Като се има предвид руското заглушаване, постигането на тази цел често се свежда до едно нещо: изкуствен интелект, използване на огромни масиви от данни - изображения, текст, аудио, видео, радиосигнали - за да се научат дроновете да действат самостоятелно. Разузнавателните дронове използват разпознаване на изображения, за да премахнат GPS или да открият и идентифицират маскирани военни цели. Взривните дронове камикадзе могат да бъдат обучени да продължат напред, дори ако загубят връзка с пилотите си.
"ИИ може да помогне да се локализират цели и след това автоматично - без комуникация или в условия на потискане от системите за електронна война на противника - да направи възможно дрона да порази целта", заяви вицепремиерът и технологичен ръководител на Украйна Михайло Федоров в интервю в строго охранявана правителствена сграда през април. Той заяви, че 10 компании, работещи в Украйна, разработват технология за изкуствен интелект, която да помогне на дроновете да се приближат до целите си.
Предлаганата технология може да се окаже далеч от роботите в стил "Терминатор": в Украйна решението за взаимодействие с дадена цел все още се взема от човек. Но за колко време?
"Ако мислите за изкуствения интелект като за безпилотни летателни апарати, които автономно и независимо вземат някакви решения да ударят или да не ударят нещо, все още няма такова нещо", казва Федоров. "Но смятам, че има определено бъдеще за него."
Бъдещето на войната се пише в Украйна
Доколко изкуственият интелект променя ситуацията на бойното поле, е въпрос на дискусия. Джим Акуна, бивш офицер от Централното разузнавателно управление и основател на училището за пилотиране на дронове Baltic Ghost Wing Center of Excellence в Естония, е скептичен. "Всичко това е пожелателно мислене, то не е реалност", казва той.
Автономните оръжейни системи все още нямат смисъл от гледна точка на "анализ на разходите и ползите", казва Франц-Щефан Гади, асоцииран сътрудник в мозъчния тръст Международен институт за стратегически изследвания. "Понастоящем нито една от тези платформи не е на етап, на който наистина може да бъде разгърната в голям мащаб, последователно и без огромна поддържаща инфраструктура."
Не е изненадващо, че технолозите са на друго мнение. " Ако погледнете отблизо, всичко ще изглежда като пилотни проекти", казва Луис Мосли, вицепрезидент за Европа на американския гигант за изкуствен интелект Palantir, който работи в Украйна. "Но когато увеличите мащаба, можете да видите, че сега това е начинът, по който се води войната".
Питър У. Сингър, анализатор в областта на отбраната и автор на бестселъра от 2009 г. "Wired for War", вижда, че войната в Украйна играе роля, подобна на Испанската гражданска война, която служи като генерална репетиция за нови техники и технологии преди Втората световна война. Модерните танкови войни и въздушни бомбардировки - запечатани в драматичната творба на Пабло Пикасо "Герника" - вероятно са били изковани в испанското военно огнище.
"В отбранителните среди се водят дебати, че в Украйна, да, има безпилотни самолети, но също така и окопи и оръдия, така че нищо не се променяло", казва Сингър. "Това е все едно да гледате Испания през 1936 г. и да кажете: "Те все още използват пушки" и да пренебрегнете факта, че те съчетават в себе си тези нови технологии като въздушните бомбардировки."
Докато Украйна и Русия се бият, казва Сингър, "всички останали гледат и се учат. И не гледат и учат за окопите, а за използването на безпилотни самолети и изкуствен интелект и за това как те се обединяват", казва той.
Украйна привлече десетки западни компании в областта на отбраната и технологиите, които желаят да изпробват - или да рекламират - своите предложения в ситуация на бойна стрелба. "Ако компаниите искат да направят нещо в областта на иновациите в отбраната, те трябва да са в Украйна", заяви главният оперативен директор на Brave1 Наталия Кушнерска. "Украйна определено е най-динамичната иновационна екосистема в света."
Една от тези компании е Quantum Systems - дружество, което е разположило 400 разузнавателни дрона в Украйна, с договор за доставка на още 800 и евентуално за изграждане на завод в страната, според нейния главен изпълнителен директор Флориан Зайбел, който придружаваше вицеканцлера на Германия Роберт Хабек на мисия в страната миналия месец.
Компанията е направила впечатление чак в Силициевата долина: Зайбел се срещна с емисари на компанията за рисков капитал Sequoia точно преди да седне с POLITICO в офиса си - малка, пълна с дронове сграда в индустриален парк край Мюнхен.
Дроновете на Quantum Systems са скъпи - 200 000 евро всеки, но използват изкуствен интелект, за да преодолеят електронната война с предварително заредени карти и ориентири за навигация в среда, лишена от GPS, и машинно зрение, за да маркират враговете. "Можете напълно да изключите операторите от веригата", казва Зайбел.
Макар че дроновете на Quantum System работят само като наблюдатели, Зайбел заяви, че украинският опит го е убедил да създаде нова компания, наречена Stark Defense, която да разработва автономни оръжия с възможност за пълен удар. "Ако не искаме в бъдеще децата ни да се бият с китайски военни роботи, трябва да се захванем и сами да работим по роботи", каза той. От решаващо значение е, че системите на Stark "ще могат да работят без участието на човек".
Той призна, че това е противоречив подход. "Ще подготвим основите, така че да е възможно, но в крайна сметка това не е мое решение", каза той. "Ако решението на германското правителство е, че не можем да имаме автономни оръжия без човек в контура, добре, тогава това няма да се използва."
Stark все още до известна степен е в режим "стелт" - набира персонал, търси инвестиции в рисков капитал - но теоретично ще може да внедри продуктите си в кратки срокове, каза той. "Ще разгръщаме, когато сметнем, че е готово да бъде жизнеспособно, и когато украинците решат", казва той.
Дали компанията вече е тествала своите дронове в Украйна? "Може би", казва Зайбел.
Автономните оръжия: "Моментът на Опенхаймер за нашето поколение"
Сред хората, които наблюдават случващото се в Украйна, има и такива, които се опитват да предотвратят реализацията на тази технология. В края на април делегати от 143 държави се присъединиха към активисти, учени и поне един журналист в зала в императорския дворец "Хофбург" във Виена, за да присъстват на най-голямата досега конференция за автономните оръжейни системи.
Над бюст на император Франц Йосиф от 19-и век на екран се показваха цифрови изображения на автономни безпилотни самолети, които опустошават градове с ефекти, подобни на пожари. Наблизо синкава фигура на Терминатора на родения в Австрия Шварценегер фиксира посетителите със светещи червени очи и стоманена усмивка.
"Това е "моментът на Опенхаймер" на нашето поколение", заяви австрийският външен министър Александър Шаленберг пред събралата се аудитория. "Автономните оръжейни системи скоро ще изпълнят световните бойни полета... Технологията се движи напред със състезателна скорост, докато политиката изостава."
Той отстъпи думата на Яан Талин, естонски технологичен предприемач, който предупреди за опасностите, свързани с изкуствения интелект. Рискът, който идва с автономните оръжия (или роботите убийци, както ги наричат критиците им), е от "самоубийствена надпревара във въоръжаването" за повече автономност, каза той. Масовото убийство ще се превърне в механизирано и максимално лесно занимание. Контролирани от изкуствен интелект безпилотни самолети ще бъдат използвани при убийства или от терористи, насочени срещу цивилни граждани. "Когато избирате скоростта, се отказвате от контрола", предупреди Талин.
За Антъни Агире, изпълнителен директор на подкрепения от Талин мозъчен тръст Future of Life Institute, проблемът не е толкова в това, което се случва в Украйна в момента, а в това какво ще се случи, когато в играта се включат силни играчи като Китай и САЩ. "Ако се окаже, че половин милион безпилотни летателни апарати в морски контейнер могат да излязат и да убият около половин милион души - това е оръжие за масово поразяване", каза той.
Решението, каза Шаленберг в интервю след събитието, е "правно обвързващ международен инструмент" - договор за забрана на напълно автономни оръжия, чиито действия не могат да бъдат предвидени или обяснени (алгоритмите на изкуствения интелект са известни с непрозрачността си) от техните оператори.
Австрийският дипломат Александър Кмент, който организира конференцията, заяви, че целта е да се забранят "оръжия, проектирани по начин, който допуска използването им в нарушение на международното хуманитарно право".
Австрийският външен министър призна, че много държави, включително САЩ и Русия, се противопоставят на инициативата и ясно заяви това по време на конференцията.
Миналото лято заместник-министърът на отбраната на САЩ Катлийн Хикс обяви, че Пентагонът се стреми да изгради хиляди " неуязвими, автономни системи", които да "преодолеят най-голямото предимство на [Китай], а именно масовостта". В началото на май секретарят на Военновъздушните сили на САЩ Франк Кендал се повози на управляван от изкуствен интелект F16 - ранна версия на това, което службата се надява да бъде флотилия от 1000 безпилотни военни самолета, като първите ще бъдат внедрени до 2028 г. Съобщава се, че американската морска пехота тества роботизирани кучета, оборудвани с пушки, които могат да сканират бойното поле за цели, преди да поискат разрешение за атака.
В началото на 2023 г. Агенцията за отбранителни иновации на Франция обяви търг за две национални начинания за разработване на безпилотни самолети камикадзе, някои от които ще бъдат доставени на Украйна през следващите месеци. А в четвъртък се очакваше Бундестагът да започне обсъждане на предложение, озаглавено "Изграждане на безпилотна армия".
Китай също разработва дронове с изкуствен интелект. Военни са тествали безпилотни летателни апарати, които са били способни да извършат нападение и самостоятелно взривяване, след като са били изключени от операторите си. От другата страна на Тайванския проток президентът на Тайван Цай Инг-уен заяви, че е почерпила "голямо вдъхновение" от използването на автономни оръжия в Украйна и обеща да преодолее различията в областта на дроновете с Пекин. Иран и - разбира се - Русия също работят за интегриране на изкуствен интелект в своите войски.
"Фактът, че може би не всички ще се съгласят в самото начало, е може би пречка, но не и оправдание", каза Шаленберг. Той посочи по-ранни договори за противопехотните мини и касетъчните боеприпаси като примери за правила, които, макар и да не са били подкрепени от всички, включително и от САЩ, са установили базово ниво на благоприличие. "Държавите, които не спазват правилата - дори и да не са ратифицирали договора - сега се чувстват задължени да дават обяснение", каза той.
За Сингер, военният футурист, Рубиконът по отношение на автономните оръжия вече е преминат. "Автономността беше тази голяма червена линия и ние я преминахме без много шум", казва той. "Ако визията ви за бъдещето е използването на повече роботизирани системи в края на дълга нишка - физическа или безжична ... Врагът ще прекъсне тази нишка чрез електронна или кибервойна. Тогава ще имате възможност или да не правите нищо по въпроса, или да се насочите към повече автономност", добави той.
Делегацията на Украйна на конференцията във Виена не направи изявление, но Федоров заяви пред "Политико", че не вярва в "бързи решения за ограничаване на такива технологии, защото те се развиват активно и все още няма траен опит за това как те могат да имат отрицателно въздействие".
"Сигурен съм, че въпросът за ограничаване на използването на ИИ трябва да бъде решен", каза той. Но,… "След нашата победа."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.