Русия заяви, че няма текущ диалог за мир с Япония по въпроса за териториалния спор

ЕС

Кремъл съобщи в петък, че отношенията с Япония са сведени до нула заради „недружелюбната“ позиция на Токио спрямо Русия и че няма активен диалог за мир. Двете страни никога не са подписвали официален мирен договор след Втората световна война, като основното препятствие остава нерешеният териториален спор за Курилските острови, известни в Япония като Северните територии, пише Ройтерс.

В първата си реч пред парламента в петък японската премиерка Санае Такаичи заяви: „Въпреки че отношенията между Япония и Русия са в труден момент, позицията на японското правителство остава непроменена – с цел разрешаване на териториалния въпрос и сключване на мирен договор“, според държавната руска информационна агенция TASS.

В същото време говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че отношенията на Русия с Япония „са сведени до нула“ поради това, което той определи като „недружелюбната позиция“ на Токио спрямо Москва.

„Няма диалог и е невъзможно да се обсъжда въпросът за мирен договор без диалог“, каза той пред репортери на ежедневен брифинг. „Русия никога не е била за прекратяване на този диалог… При тези обстоятелства е малко вероятно да се постигнат каквито и да било споразумения без промяна на формата на нашите отношения“, добави Песков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
Парламентът прие мерките срещу необоснованото покачване на цените
САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum