САЩ и Китай сядат на масата за преговори в Швейцария

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният търговски преговарящ Джеймисън Гриър ще се срещнат с икономическия ръководител на Китай Хъ Лифън в Швейцария този уикенд за преговори, които може да се окажат първата стъпка към топене на ледовете в търговската война, разклащаща световната икономика, съобщи "Ройтерс".
Новината за планираната среща в Женева, обявена за първи път от Вашингтон късно във вторник, доведе до покачване на фючърсите на американските фондови индекси. Фондовите пазари в Китай и Хонконг също последваха тази тенденция по време на азиатската търговска сесия в сряда.
Преговорите се случват след седмици на нарастващо напрежение, довело до скок на митата върху вносни стоки между двете най-големи икономики в света до над 100%, което Бесент описа във вторник като равнозначно на търговско ембарго.
Този застой, заедно с решението на президента на САЩ Доналд Тръмп миналия месец да наложи мащабни мита на десетки други държави, разруши вериги за доставки, разклати финансовите пазари и засили страховете от рязко забавяне на световния икономически растеж.
Очаква се преговарящите екипи, които ще се съберат в известната със своята неутралност Швейцария да обсъдят намаляване на по-широките мита, съобщиха двама източника, запознати с подготовката. Според един от тях, разговорите трябва да обхванат и мита върху конкретни продукти, експортни ограничения, както и решението на Тръмп да премахне митническите облекчения за стоки с ниска стойност.
„Усещането ми е, че целта ще бъде деескалация“, заяви Бесент в интервю за Fox News след обявяването на срещата. „Трябва да свалим напрежението, преди да можем да продължим напред“, допълни той.
По-късно говорител на китайското министерство на търговията потвърди, че Китай е приел да се срещне с американските представители.
„На базата на внимателно отчитане на глобалните очаквания, интересите на Китай и желанията на американската индустрия и потребители, Китай реши да възобнови контактите със САЩ“, заяви говорителят, цитирайки поговорката, че делата са по-красноречиви от думите.
Това ще бъде първата среща между висши представители на Китай и САЩ, откакто американският сенатор Стив Дейнс се срещна с премиера Ли Цян в Пекин през март.
До момента Пекин поддържаше твърд тон на фона на изострящото се напрежение с Вашингтон, като многократно заявяваше, че няма да води преговори, докато САЩ не отменят наложените мита.
Сигнал за промяна на подхода обаче дойде в петък, когато китайското министерство на търговията обяви, че „оценява“ предложение от Вашингтон за провеждане на разговори.
Попитан за тази видима промяна в позицията в сряда, говорителят на китайското външно министерство Лин Джиен заяви на редовния брифинг, че „позицията на Китай срещу злоупотребата на САЩ с мита остава непроменена“.
Залогът за китайската икономика е голям — огромният индустриален сектор на страната вече понася тежките последици от митата. Много анализатори понижиха прогнозите си за икономическия растеж на Китай за 2025 г., а инвестиционната банка Nomura предупреди, че търговската война може да струва на Китай до 16 милиона работни места.
Днес китайската централна банка обяви нови мерки за парична стимулация, включително намаление на лихвените проценти и инжектиране на ликвидност в банковата система, в опит да противодейства на икономическите последици от митата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.