САЩ няма да притискат Украйна за преговори с Русия
САЩ няма да притискат Украйна да преговаря за прекратяване на огъня, въпреки че Русия непрекъснато разширява силите си в размирната източна част на страната, заяви във вторник високопоставен служител на Пентагона.
„Няма да казваме на украинците как да преговарят, за какво да преговарят и кога да преговарят", заяви Колин Х. Кал, заместник-министър на отбраната по политическите въпроси, цитиран от New York Times. „Те сами ще определят тези условия", допълни той.
В същото време, преди предстоящото посещение на германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон и ръководителя на италианското правителство Марио Драги в Киев,съветникът на президента на Украйна Олексий Арестович отхвърли вариант за евентуален мирен план по модела на споразумението от Минск за омиротворяване на Източна Украйна. „Страхувам се, че ще се опитат да постигнат Минск III. Те ще кажат, че трябва да прекратим войната, която причинява продоволствени и икономически проблеми, че руснаците и украинците умират, че трябва да спасим лицето на Путин, че руснаците са направили грешки, че трябва да им простим и да им дадем шанс да се върнат в световното общество", казва Арестович пред Bild. Според него това ще е проблем за Украйна.
Мирното споразумение от Минск беше подписано през 2015 г. в столицата на Беларус в т.нар. нормандски формат от Русия, Украйна, Франция и Германия. По същество ставаше дума за прекратяване на гражданската война в Луганск и Донецк. Междувременно министерството на финансите на САЩ „поднови разрешението си за трансакции, свързани с енергетиката, за да приведе нашите разпоредби в съответствие със сроковете за прилагане на забраната за внос на суров петрол, наложена от Европейския съюз", казва говорителката на ведомството. Първоначално бе планирано мярката да изтече на 24 юни, но сега срокът ѝ ще бъде удължен до 5 декември. А Украйна се оплака, че е получила "около 10 процента от оръжията", които иска от западните си партньори, за да воюва с руската армия на терен, съобщи украинското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Огнището на ебола в ДР Конго се разпространява към нови райони
Свят |Терзиев за "Топлофикация-София": За да спрат авариите и шоковите сметки, трябва независим одит
България |Фалитите на компании в Германия са нараснали с 6,5 на сто през първото тримесечие
Икономика |Бивш офицер от десантните части и заместник на вътрешните работи поема министерството на отбраната на Великобритания
Свят |Банята като бизнес аргумент: GROHE Lineare с нови покрития за модерни жилищни и хотелски проекти
Технологии | Advertorial |Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Компании |Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
България |Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Мениджмънт |Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Компании | Advertorial |ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
Финанси |Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Свят |На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Любопитно |ADVERTORIAL
Банята като бизнес аргумент: GROHE Lineare с нови покрития за модерни жилищни и хотелски проекти
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Коментари
Няма въведени кометари.