Зеленски: Украйна понася болезнени загуби, нуждае се от противоракетни оръжия

Зеленски: Украйна понася болезнени загуби, нуждае се от противоракетни оръжия

Зеленски: Украйна понася болезнени загуби, нуждае се от противоракетни оръжия

Украинските сили понасят болезнени загуби в боевете срещу руските войски както в град Северодонецк, така и в региона на Харков, предаде Ройтерс, цитирайки изказване на украинския президент Володимир Зеленски.

В своето вечерно обръщение той също така каза, че в този момент Украйна се нуждае от модерни противоракетни оръжия и добави, че не може да има оправдание за страните партньорки да забавят доставките. Някои руски ракети успяват да избягнат отбраната и причиняват жертви, каза Зеленски.

Украйна каза, че нейните сили все още се опитват да евакуират цивилни от Северодонецк, след като Русия унищожи последния мост към града, информира БТА.

"Най тежките сражения, както преди, са в Северодонецк и други близки градове и селища. Загубите, за жалост, са болезнени", каза Зеленски. "Но ние трябва да се държим здраво - да се държим здраво е от такова критично значение за Донбас. Колкото повече загуби понесе врагът там, толкова по-малко сили ще му останат, за да продължи със своята агресия", добави той.

Украйна също понася "болезнени загуби" в региона на Харков, източно от Киев, където Русия се опитва да заздрави позициите си, след като наскоро беше отблъсната, каза Зеленски. "Сраженията там продължават и трябва да продължим да се бием, да се бием здраво", добави той.

Междувременно лидерите на седем страни от НАТО обещаха да подкрепят приемането на Швеция и Финландия в алианса и да предоставят повече тежко въоръжение на Украйна, предаде Асошиейтед прес.

Те заявиха подкрепата си след неформална среща в официалната резиденция на нидерландския премиер Марк Рюте в Хага, която беше съвместно организирана от Рюте и неговата колежка от Дания Мете Фредериксен. Другите лидери на срещата бяха президентът на Румъния и премиерите на Белгия, Полша, Португалия и Латвия.

"Моето послание по отношение на членството на Швеция и Финландия е, че силно го приветствам", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който също участва в срещата. "Това е историческо решение. То ще ги подсили, то ще подсили и нас", добави той. Но Столтенберг каза и че алиансът трябва да приеме насериозно опасенията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който заяви, че няма да допусне приемането на двете страни в НАТО, докато те не променят политиките за подкрепа на кюрдските бойци, които Анкара смята за терористи. "Няма съюзник в НАТО, който да е пострадал повече от терористични атаки от Турция", заяви Столтенберг.

Полският премиер Матеуш Моравецки разкритикува досегашната подкрепа за Украйна, която отново и отново призовава да ѝ бъде изпратено повече и по-тежко въоръжение. "Не сме направили достатъчно, за да защитим Украйна, да подкрепим украинския народ, да защитим тяхната свобода и суверенитет. И ето защо ви призовавам, моля ви да направите много повече за доставките на оръжия и артилерия на Украйна", каза Моравецки. "Къде ще е доверието в нас, ако Украйна падне? Можем ли да си представим, че Украйна ще падне и ние ще се върнем обратно към всичко по старо му? Надявам се, че не можем", добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ