САЩ одобриха нови 2,7 млрд. долара помощ за Украйна и нейните съюзници

САЩ одобриха нови 2,7 млрд. долара помощ за Украйна и нейните съюзници

САЩ одобриха нови 2,7 млрд. долара помощ за Украйна и нейните съюзници

САЩ одобриха близо 2,7 млрд. долара помощ за Украйна и съюзниците, в това число 675 млн. долара за военна техника, съобщи ВВС. Министърът на отбраната Лойд Остин обяви това на срещата на върха в американската военновъздушна база в Рамщайн, Германия.

Помощта включва гаубици, боеприпаси, автомобили Humvee, бронирани линейки и противотанкови системи.

САЩ вече обещаха около 13 млрд. долара военна помощ за Украйна.

Администрацията на Байдън обяви, че вече са предвидени 2 млрд. долара дългосрочна помощ под формата на инвестиции за укрепване на сигурността на Украйна и на 18 нейни съседи, включително както членки на НАТО, така и държави, които не са членки, изложени на риск от бъдеща руска агресия. Предстои т да бъде одобрена от Конгреса.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пристигна в украинската столица Киев, където обяви, че помощта ще бъде доставена в „ключов момент” от войната. Той допълни, че украинските операции срещу руските сили „се оказват ефективни”. Блинкен увери, че САЩ и техните съюзници „продължат да упражняват този натиск, докато агресията спре и Украйна стане напълно суверенна и независима”.

Междувременно Украйна започна контранастъпление в южната част на страната, за да се опита да излезе от задънената улица на бойното поле и да убеди борещите се съюзници, че си струва да се запази курсът.

Посещението на държавния секретар Антъни Блинкен в Киев имаше за цел да подчертае това послание и готовността на страната му да го подкрепи.

„Много е рано, но виждаме ясен и реален напредък на място, особено в района около Херсон, но също и някои интересни развития в Донбас на изток“, спомена Блинкен пред репортери на Kyiv Post след двучасовата си среща с президента Володимир Зеленски. Държавният секретар подчерта, че вижда „истинска ефективност“ в контранастъплението, предприето от Украйна.

„Гордеем се с факта, че нашата подкрепа и подкрепата на толкова много други страни помага на украинците да освободят територия, завзета от Русия”, допълни Блинкен.

За Вашингтон залозите са по-големи от Украйна. Администрацията на Байдън, и двупартийното мнозинство в Конгреса, вярва, че руската инвазия заплашва да наруши правилата на либералния глобален ред, установен до голяма степен от САЩ след Втората световна война, коментира ВВС.

Въпреки това дългата игра на президента Байдън не е насочена към бърза и решителна украинска победа. Неговите оръжейни доставки са калибрирани от страха, че напрежението може да ескалира в пряк конфликт с Русия.

Някои анализатори и законодатели описаха целта като предотвратяване на поражение, а не осигуряване на победа, и поискаха от президента да бъде по-агресивен. Други пък смятат, че победата не е възможна и го призоваха да настоява за прекратяване на огъня и споразумение чрез преговори.

Администрацията твърди, че Русия не е сериозна в намирането на дипломатическо решение, а Украйна няма лоста да настоява за такова.

Във Вашингтон президентът на САЩ Джо Байдън проведе разговор с редица съюзници на САЩ - включително премиера на Обединеното кралство Лиз Тръс и германския канцлер Олаф Шолц - в който те повториха своята колективна подкрепа за Украйна.

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс обяви, че има признаци за военния напредък на Украйна. Доставената от Запада артилерия и ракети с голям обсег помагат да се атакуват руски линии за доставки и командни центрове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ