САЩ планират субсидии от 162 млн. долара за Microchip Technology за увеличаване на производството
Министерството на търговията на САЩ заяви, че планира да предостави на Microchip Technology 162 милиона долара правителствени субсидии за увеличаване на производството на полупроводници и микроконтролери (MCU) в САЩ, които са ключови за потребителската и отбранителната промишленост, предава Ройтерс.
Средствата ще позволят на Microchip да утрои производството на полупроводникови чипове със зрели възли и микроконтролери в два завода в САЩ, казаха служители.
Компонентите са от решаващо значение за автомобили, перални машини, мобилни телефони, интернет рутери, самолети и отбранително-промишлената база.
Субсидията „е значима стъпка в усилията ни да подсилим веригата за доставки на полупроводници, които присъстват във всичко“, каза министърът на търговията Джина Раймондо в изявление.
Съобщението идва в момент, в който Съединените щати искат да преместят производството на такива чипове от чужди източници като Китай.
Субсидията, която все още не е финализирана, е втората в програмата на стойност 52,7 милиарда долара „Чипове за Америка“, която Конгресът одобри през август 2022 г. за субсидиране на производството и изследванията на полупроводници.
Първата субсидия от 35 милиона долара за съоръжение на BAE Systems за производство на чипове за бойни самолети беше обявена през декември.
Планираната субсидия за Microchip, която се състои от 90 милиона долара за разширяване на производствено съоръжение в Колорадо и 72 милиона долара за разширяване на подобно съоръжение в Орегон, ще помогне за намаляване на зависимостта от чуждестранно производство, казаха служители.
Чиповете са от решаващо значение за автомобилната, търговската, индустриалната, отбранителната и космическата индустрия на САЩ, каза Лейл Брейнард, директор на Националния икономически съвет на Белия дом.
Средствата ще помогнат за намаляване на „зависимостта от глобалните вериги за доставки, които доведоха до скокове на цените и дълги опашки за чакане за всичко – от автомобили до перални по време на пандемията“, добави Лейл Брейнард.
В изявление главният изпълнителен директор на Microchip, Ганеш Мурти, приветства субсидията като „директна инвестиция за укрепване на нашата национална и икономическа сигурност“.
Това се случва, след като Microchip обяви планове в началото на 2023 г. да инвестира 800 милиона долара за утрояване на производството на полупроводници в своето съоръжение в Орегон.
През януари Министерството на търговията заяви, че планира да проучи как американските компании се снабдяват с така наречените „наследени чипове“ - полупроводници от текущо поколение и полупроводници със зрели възли.
Проучването има за цел да „намали рисковете за националната сигурност, породени от“ Китай и ще се фокусира върху използването и снабдяването с произведени в Китай наследени чипове във веригите за доставки на критични индустрии в САЩ.
Миналия месец министърът на търговията Джина Раймондо каза пред Ройтерс, че очаква да направи около дузина за финансиране на полупроводникови чипове през 2024 г., включително някои от тях за милиарди долари, които биха могли драстично да променят производството на чипове в САЩ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.