САЩ разследват роботакситата на Waymo заради безопасността около училищни автобуси

САЩ разследват роботакситата на Waymo заради безопасността около училищни автобуси

Националната администрация за безопасност на движението по пътищата на САЩ (NHTSA) обяви в понеделник, че е започнала предварително разследване на около 2000 автономни превозни средства на Waymo, след сигнали, че роботакситата на компанията може да не спазват правилата за движение около спрели училищни автобуси, съобщава Ройтерс.

Разследването е поредният федерален преглед на системите за автономно управление, тъй като регулаторите все по-внимателно следят как тези технологии взаимодействат с пешеходци, велосипедисти и други участници в движението.

NHTSA съобщи, че Службата за разследване на дефекти е започнала проверката след медийна публикация, описваща инцидент, при който автономно превозно средство на Waymo не е останало неподвижно при приближаване към училищен автобус с включени червени светлини, спусната стоп-палка и разпъната контролна преграда за пресичане.

Според публикацията, превозното средство първоначално е спряло до автобуса, след което е заобиколило предната му част, преминавайки покрай спуснатата стоп-палка и преградата, докато ученици са слизали.

Говорител на Waymo заяви, че компанията „вече е разработила и внедрила подобрения, свързани със спирането пред училищни автобуси, и ще включи допълнителни софтуерни актуализации в следващата версия на системата.“

Компанията добави: „Безопасното шофиране около деца винаги е било един от най-големите ни приоритети. В конкретния случай превозното средство е приближило автобуса под ъгъл, при който мигащите светлини и стоп-палката не са били видими, и е преминало бавно пред него, като е запазило безопасна дистанция от децата.“

NHTSA уточни, че засегнатото превозно средство е било оборудвано с петото поколение на автоматизираната система за управление (ADS) на Waymo и е работело без присъствие на човешки шофьор по време на инцидента.

Waymo съобщава, че "флотът" ѝ от роботаксита наброява над 1500 превозни средства, които оперират в големи американски градове като Финикс, Лос Анджелис, Сан Франциско и Остин.

Компанията, собственост на Alphabet, планира и международна експанзия, включително стартиране на услуги в Токио и Лондон през следващите години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Никола Саркози влезе в затвора
Представители на банки: Поколението Z напуска сектора в търсене на предприемачески възможности
Дигиталното евро – новата основа на европейската финансова инфраструктура
Зеленски не харесва Будапеща като място за среща на върха с Путин, но би присъствал
Санае Такаичи стана първата жена премиер на Япония
Снаряд избухна над кортежа и охраната на вицепрезидента Джей Ди Ванс в Калифорния
Ритуали за връщане в правилната посока, когато се чувствате претоварени
Актьорът Роуън Аткинсън продва на търг Jaguar-а си, участник в сериал за Мистър Бийн