Шефът на НАТО предупреждава, че Китай и Русия се готвят за „дългосрочна конфронтация“

ЕС

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че Русия и Китай подготвят отбранителните си индустрии за „дългосрочна конфронтация“, предаде Блумбърг.

„Изправени сме пред сериозни и трайни заплахи: Русия и Китай инвестират сериозно в изграждането и модернизирането на своите въоръжения“, каза Рюте в реч на срещата на върха по отбрана  Международния институт за стратегически изследвани в Прага в четвъртък. „Техните отбранителни индустрии произвеждат оръжия и тежко военно оборудване със забележителна, изумителна скорост.“

Китай представи гама от ядрени оръжия, включително два нови гигантски проекта за междуконтинентални балистични ракети, по време на военния парад за годишнината от Втората световна война в Пекин, който се проведе в сряда. На церемонията присъстваха руския държавен глава Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен-ун, както и повече от две дузини други национални лидери. Това беше първата публична поява на Си заедно с  Путин и Ким, като тя беше разчетена като послание към САЩ и Европа за тяхната военна мощ.

Рюте предупреди, че парадът не е просто опит за „демонстрация“, а по-скоро „агресивно упражняване на влияние и опит за прекрояване на световния ред и подкопаване на нашата свобода и сигурност“. Той предупреди, че предизвикателството пред НАТО не се ограничава само до Русия, отбелязвайки, че задълбочаващото се сътрудничество в областта на отбранителната промишленост между Китай, Иран и Северна Корея достига „безпрецедентни нива“.

„Достатъчно е да погледнете снимките от Пекин от последните няколко дни и държането за ръка“, каза Рюте, визирайки кадрите, на които Си държи ръката на индийския лидер Нарендра Моди на среща на върха по сигурността дни по-рано.

Ръководителят на НАТО заяви, че е особено обезпокоен от скоростта, с която Китай строи военни кораби, която далеч надхвърля способността на САЩ и Европа да строят свои собствени.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура