Силяновска: Ако си бях тръгнала, когато видях, че знамето на Северна Македония липсва, би било скандал
Разговора си с българския президент Румен Радев в петък в София президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска окачестви като „дълъг, приятелски, уважителен” с „разгорещен диалог”, насочен не към проблемите и разногласията, а към това какво двете държави могат да направят заедно.
В интервю за ТВ Сител, в което темата за снимката на двамата президенти в София, на която не присъства държавното знаме на Северна Македония, която трети ден е сред водещите в страната зае и голяма част от времето, Силяновска разказа, че покана да присъства на представянето на операта „Набуко”, постановка на Националната опера и балет на Северна Македония е дошла от директора на Софийската опера и балет Пламен Карталов, след представлението в Скопие през май на „Валкюра”.
По думите й, от нейния кабинет са се свързали с президентството в София, за да поканят Румен Радев и съпругата му да посетят представлението, покана, която е била приета. Посещението си в София тя окачестви като посещение „с културна цел".
„Познавам протоколните правила на България, както и на много други държави, познавам и Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Знам, че домакинът определя протокола, знам, че е имало примери, когато са идвали и други държавници, но държавните символи не са били поставяни. Но това, което ме учуди и не мисля, че е направено нарочно, е защо не бях информирана за това. Последната уговорка беше, че ще има снимка от срещата на четири очи (на двамата президенти), естествено няма да има снимка от обяда, но не знаех, че ще трябва да се снимам и в помещение, където се правят фотосесии (Гербова зала). Когато тръгнахме (с президента Радев), мислех, че отиваме в стаята, където ще се проведе срещата „на четири очи”. Когато влязох в помещението, видях двете знамена и трябваше да мисля какво да направя. Едната ми мисъл беше, да си тръгна и щях да предизвикам скандал, а другата, че домакинът е определил правилата и че домакинът, а не аз, греши. В този момент реших, че е по-добре да не предизвикам скандал”, обясни в интервюто Силяновска. Тя посочи, че е била под влиянието на трагичното събитие с двамата загинали пилоти в България и е преценила, че реакцията й да си тръгне би означавало, че посещението няма да се случи, а това поставило и още една сянка, върху представлението на Националната опера и балет на Северна Македония.
По думите й нито нейният протокол, нито посланикът на Северна Македония са били уведомени, че „според протоколните правила за такъв тип посещения не е необходимо да се поставя знамето на госта”, поради което и протоколът на нейния кабинет няма да понесе отговорност.
„Отговорно твърдя, че по време на срещата "на четири очи" и по време на обяда с Радев имаше разгорещен диалог, но диалогът не беше насочен към проблемите и разногласията, а към това какво можем да направим заедно и че тази среща беше първа стъпка към това и нито за миг не забравих македонските национални интереси, като знам, че и той (Радев) има право да представя своите. Мисля, че успях по приличен, културен, президентски и държавнически начин да му кажа каква е нашата позиция и какво очаквам", подчерта Гордана Силяновска.
В отговор на въпрос, породен от думите на Мицкоски, че "целта на България е да показва мускули", дали е усетила подобно нещо по време на разговора с Радев, Силяновска отговори, че „възприятието на премиера е негово възприятие” и по реакциите вижда, че мнозина реагират по подобен начин, „но трябва да се научим понякога да не се реагира с емоции, а с разум”.
„Това беше приятелски разговор, пълен с идеи... Посещението беше много успешно”, каза Силяновска.
На въпрос дали е разговаряла с премиера на Северна Македония Християн Мицкоски за срещата с българския президент Румен Радев, Силяновска каза, че това ще стане преди заминаването му за Брюксел, на 19 септември.
На въпрос дали очаква смяната на членовете на историческата комисия да повлияе на отношенията между Северна Македония и България, президентът на Северна Македония заяви, че „не е добре науката да функционира под шапката на политиката”.
„Мисля, че процесът е застрашен от политизиране и видяхме това. Не мога да давам оценка на работата на предишната комисия и какво ще прави сегашната, но един научен разговор винаги е полезен”, каза още Силяновска.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.