SpaceX изстреля към МКС кораб с туристи

Ракетата Falcon 9 с пилотирания космически кораб Crew Dragon изстреля към Международната космическа станция (МКС) като част от търговската програма Axiom, съобщи SpaceX.
Корабът се командва от бившия астронавт на НАСА и първата жена командир на МКС Пеги Уитсън, пилотът е предприемачът Джон Шофнър, а членовете на екипажа са астронавтите от Саудитска Арабия Райян Барнави и Али ал-Карни. Астронавтите ще прекарат осем дни на МКС, през които ще работят заедно с постоянния екипаж. Космическият кораб беше изстрелян от стартовия комплекс 39B в космическия център Кенеди в Кейп Канаверал, Флорида. Скачването с МКС е насрочено за 22 май, около 16 ч. Това е вече вторият комерсиален полет до МКС по програмата на американската компания Axiom.
Първата комерсиална мисия на търговското програма Axiom-1 се проведе през април 2022 г. Трета мисия Axiom (Ax-3) е планирана за края на 2023 г., в която четиричленен екипаж ще прекара две седмици на МКС. Цената на полета за всеки член на мисията Axiom-1 се оценява на 55 милиона долара. Полетите с космически туристи по програмата Axiom Space по споразумение със SpaceX в бъдеще се предвижда да се извършват два до три пъти годишно. Приблизително осем минути след изстрелването първата степен на ракетата за многократна употреба трябва да извърши контролирано кацане на площадката във въздушната база в Кейп Канаверал във Флорида.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Предлагат общинските жилища в София да се отдават на публичен търг
Общество |Най-големият застраховател в Швеция продаде целия си дял в Tesla
Автомобили |Туристическите нощувки в ЕС, резервирани през онлайн платформи, бележат нов рекорд
ЕС |Денят в цифри
България |Гърция планира инвестиции в отбрана за 25 милиарда евро
Свят |На днешната дата, 2 април. Международен ден на детската книга
На днешната дата |Почина холивудската звезда Вал Килмър
Свят |Първият F-16 каца днес на летище Граф Игнатиево
Политика |Интегрирана здравна грижа от Хейлан
Наука и Здраве | Advertorial |Американски сенатор изнесе 24-часова реч срещу Тръмп
Политика |Как да станете „Мениджър на годината“? Формулата за успех
Мениджмънт |Първият български F-16 Block 70 кацна в базата на ВВС в Граф Игнатиево
България |Как преминаха дебатите по първия вот на недоверие към кабинета "Желязков" (допълнена)
Политика |

Коментари
Няма въведени кометари.