Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е бил отстранен от всички преговори по искане на Кремъл

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна Кийт Келог е бил отстранен от преговорите на високо ниво за прекратяване на конфликта заради позиция по отношение на него от страна на Кремъл. Това съобщи NBC News с позоваване на представител на администрацията на САЩ и руски високопоставен служител.
Москва е на мнение, че позицията на Келог е твърде „проукраинска“, казва руският служител пред NBC News. „Келог е бивш американски генерал, който е твърде близо до Украйна. Не е нашият човек, не е калибърът, който ние търсим“, казва руският високопоставен служител.
Представител на американската администрация също потвърждва пред NBC News, че Русия не иска Келог да участва в преговорите. Келог не участва нито в преговорите между делегациите на САЩ и Русия в Рияд на 18 февруари, нито в срещата на американски и украински дипломати в Джеда на 11 март, припомня телевизионният канал.
По-рано Politico обърна внимание на отсъствието на Келог от срещите. Според представители на американската администрация и републикански експерти, неофициално съветващи екипа на американския президент, които говориха с изданието, това подчертава, че дипломатът е „изместен на заден план“.
В същото време това показва, че специалният пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф заема централно място в преговорите, твърдят източници на Politico. В началото на февруари The New York Times съобщи, че Тръмп тайно е упълномощил Уиткоф да разшири дейността си извън Близкия изток, за да отвори канал за преговори с Русия.
Politico твърди, че назначаването на Келог като специален пратеник за Украйна е било посрещнато с „въздишка на облекчение“ в Киев и Европа, тъй като той е възприеман като „ястреб“ срещу Русия и разбира рисковете от „провалено“ мирно споразумение, което би било от полза за Москва.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.