Щатският долар ще запише най-лошата си година от 2020 г. насам
Доларът е напът да завърши най-лошата си година от началото на пандемията насам, тъй като Уолстрийт залага, че Федералният резерв ще понижи лихвените проценти на фона на признаците, че инфлацията е овладяна, пише Bloomberg.
Показателят на Bloomberg за зелените пари се е понижил с близо 3% от януари насам в най-стръмния годишен спад за американската валута от 2020 г. насам.
Голяма част от спада се материализира през четвъртото тримесечие поради нарастващите очаквания, че Фед ще разхлаби рязко паричната си политика през следващата година, тъй като икономиката на САЩ се забавя. Това намалява привлекателността на долара, тъй като други централни банки може да задържат лихвите си по-високи за по-дълго време.
Търговците на суапове вече вземат предвид намаленията на лихвените проценти от Фед с най-малко 150 базисни пункта, като първото понижение се очаква още през март. Сред спекулативните търговци позиционирането на долара стана още по-мече след заседанието на Фед през декември.
„Пазарите са позиционирани за този сценарий „Златокоска“, при който Федералният резерв ще намали лихвите достатъчно, за да стимулира икономиката, без да възобнови инфлационния натиск“, каза Аманда Сундстрьом, стратег от SEB AB в Стокхолм. „
Сундстрьом добави, че по-слабият долар вероятно ще се задържи през 2024 г., тъй като данните за САЩ отслабват, но не достатъчно, за да насърчат оферти за рискови активи като зелените пари.
Все пак резките загуби на долара напоследък оставят място за поне временно възстановяване. 14-дневната относителна сила на Bloomberg Dollar Spot Index наскоро падна под 30 пункта - сигнал за някои, че зелените пари вече са „свръхпродадени“ и са готови за обръщане на курса.
В четвъртък индикаторът на Bloomberg за долара се повиши за първата сесия от пет. Въпреки това йената и франкът напреднаха спрямо долара, повишавайки се с повече от 1% в рамките на деня спрямо зелените пари в рамките на вялата търговия в края на годината.Отслабването на долара е в контраст с британския паунд, който се е насочил към най-добрата си година от 2017 г. насам, и франка, който се стреми към най-силното си годишно представяне от 2010 г. насам.
Паундът се повиши с повече от 5% спрямо долара досега през 2023 г., което е най-доброто представяне, откакто британската валута беше засегната от гласуването за Брекзит. В Швейцария франкът се повиши, тъй като търговците виждат, че Швейцарската национална банка поддържа политиката си по-строга спрямо своите партньори, дори след сравнително неубедително заседание на 14 декември.
„Ако трябва да избера централна банка, която е най-вероятно да се намеси, за да натисне валутата си през следващата година, това ще бъде ШНБ“, каза Джефри Ю, валутен и макро стратег в BNY Mellon в Лондон. Що се отнася до паунда, „няма да го преследвам агресивно, докато не получим яснота от Английската централна банка“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.