Интерпол влезе в надпревара за технологично надмощие с "Черната брадва"

Интерпол влезе в надпревара за технологично надмощие с Черната брадва

Полицейски части от цял свят обединяват усилията си в поредица от тайни операции, насочени срещу една от най-страховитите престъпни мрежи в Западна Африка - „Черната брадва“, съобщи BBC.

В операция „Чакал III“ полицаи в бронежилетки извършиха рейдове в 21 държави между април и юли 2024 г. Мисията, координирана от световната полицейска агенция Интерпол, доведе до арестуването на 300 души, свързани с „Черната брадва“ и други свързани с нея групи. Интерпол нарече операцията „сериозен удар“ по нигерийската престъпна мрежа, но предупреди, че нейният международен обхват и технологична сложност означават, че тя остава глобална заплаха.

В един от известните примери канадските власти заявиха, че през 2017 г. са разбили схема за пране на пари, свързана с Black Axe, на стойност над 5 млрд. долара (3,8 млрд. паунда).
„Те са много организирани и много структурирани“, заяви Томонобу Кая, старши служител в Центъра за финансови престъпления и борба с корупцията на Интерпол.

Според доклад на Интерпол от 2022 г. „Black Axe и подобни групи са отговорни за по-голямата част от финансовите измами в света, свързани с киберпространството, както и за много други тежки престъпления“.

Иновациите в софтуера за парични преводи и криптовалутите са в ръцете на групата, която е известна с многомилионните си онлайн измами. „Тези престъпни синдикати са ранни възприематели на новите технологии... Много от разработките в областта на финтех правят много лесно незаконното прехвърляне на пари по света“, казва Кая.

Операция „Чакал III“ се подготвя от години и води до конфискуването на незаконни активи на стойност 3 млн. долара и замразяването на повече от 700 банкови сметки. Много от членовете на „Черната брадва“ са с университетско образование и са вербувани по време на обучението си. Организацията е тайна престъпна мрежа, която извършва операции за трафик, проституция и убийства по целия свят. Най-големият източник на приходи на организацията са киберпрестъпленията, насочени срещу физически и юридически лица.
От 2022 г. насам са проведени множество така наречени полицейски операции „Чакал“.

По време на тези транснационални рейдове са арестувани десетки членове на „Черната брадва“ и други банди и са иззети техни електронни устройства. Всичко това е позволило на Интерпол да създаде огромна разузнавателна база данни, която сега се споделя със служителите в 196-те държави членки.

Нигерия, която през последните седмици стана свидетел на мащабни антикорупционни протести, е една от най-големите икономики в Африка, но според Световната банка 87 милиона души живеят под прага на бедността. Това е и основното място за набиране на персонал за „Черната брадва“.

Интерпол съобщи, че провежда обучения с ключови нигерийски заинтересовани страни и полицейски служители. Но корупцията и твърденията за тайно споразумение между Black Axe и местните власти продължават да бъдат основни пречки. Въпреки настоящия си глобален обхват, операциите „Чакал“ на Интерпол водят началото си от Ирландия.

След поредица от полицейски рейдове на Националното бюро за борба с икономическата престъпност на Гарда (GNECB) през 2020 г. са арестувани няколко членове на Black Axe, което проправя пътя за разкриването на далеч по-широка мрежа. „Бяха много под радара, много незабележими“, казва Майкъл Краян, главен инспектор в GNECB, който ръководи операцията.

„Размерът на парите, които се изпират през Ирландия, е астрономически“, добавя той. Впоследствие полицията идентифицира 1000 души, свързани с Black Axe в Ирландия, и извърши стотици арести за измами и киберпрестъпления.

„Банковите обири вече се извършват с лаптопи - те са много по-усъвършенствани“, казва старши инспектор Краян. По негови изчисления през последните пет години в Ирландия са откраднати 200 млн. евро (220 млн. долара; 170 млн. паунда) онлайн, като това са само 20 % от киберпрестъпленията, за които се смята, че са докладвани.

„Това не е типично или обикновено престъпление... Хората, които вземат решения, трябва да знаят колко сериозно е това“, каза той. Операциите на ирландската полиция през ноември 2023 г. разкриха, че криптовалутата - която може да се изпраща бързо между цифрови портфейли по целия свят - се превръща в неразделен елемент от операциите на „Черната брадва“ за пране на пари. По време на една от операциите са иззети криптоактиви на стойност над 1 млн. евро.

В опит да се справи с тези нововъведения Интерпол използва своя собствена нова технология, като стартира Глобалната система за бърза намеса в областта на плащанията (I-GRIP).
Механизмът, който позволява на властите в страните членки да замразяват банкови сметки по целия свят с безпрецедентна бързина, беше използван за спиране на измама на стойност 40 млн. долара, насочена към сингапурски бизнес, миналия месец.

Подобна технология ще затрудни престъпниците да прехвърлят безнаказано пари през границите, смята Томонобу Кая от Интерпол. Полицията в целия свят полага големи усилия за събиране и обмен на разузнавателна информация за „Черната брадва“ и други западноафрикански синдикати.

„Ако успеем да съберем тези данни, ще можем да предприемем действия“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ