Световните лидери отдават почит на кралица Елизабет II

Световните лидери отдават почит на кралица Елизабет II

Монарси, президенти, премиери и лидери по цял свят отдават почит на живота и службата на кралица Елизабет II.  Сред най-често използваните думи са „дълг“, „непоколебима“ и „постоянна“, но не бе пропуснато и чувството ѝ за хумор, както и ролята ѝ на майка и баба, пише The Guardian.

Новата премиерка на Великобритания Лиз Тръс заяви, че "кралица Елизабет Втора беше скалата, върху която е построена съвременна Великобритания, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

"Нашата страна е велика, защото тя я направи такава. Тя беше духът на Великобритания - и този дух ще бъде вечен", каза Тръс. Тя допълни, че "нейният живот на служба я направи обичана от нашия народ и по целия свят".

Подалият преди няколко дни оставка като премиер на Великобритания Борис Джонсън коментира, че "това е най-тъжният ден за нашата страна, защото тя имаше неповторимата сила да ни прави щастливи. Затова ние я обичахме. Затова скърбим за Елизабет Втора - най-дълго служилият и в много отношения най-добрият монарх в нашата история. Въпреки, че мъката все още заглушава гласовете ни, можем да изречем с увереност думите, които тази страна не е чувала от повече от седем десетилетия - Бог да пази Краля."

Трима други бивши британски премиери - Тереза Мей, Джеймс Камерън и Тони Блеър - също изказаха съболезнования.

Мей заяви, че "Нейно величество беше свидетел на невероятни промени, през които премина със спокойствие и постоянство. Тя беше нашият пример за устойчивост през цялата тази велика Елизабетинска ера."

Камерън написа в Туитър, че "без значение колко подготвен може да бъде човек за този ден, няма думи, които да могат да опишат чувството на загуба, което изпитва нашия народ".

Тони Блеър посочи, че кралица Елизабет Втора е обединила страната повече от всеки друг и е олицетворявала това, което кара хората да се гордеят, че са британци.

Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил Байдън изказаха съболезнования за смъртта на британската кралица Елизабет Втора с думите, че "в един постоянно променящ се свят тя беше непоклатимо присъствие и източник на спокойствие и гордост за поколения британци, предаде Ройтерс.

Нейният завет ще остави ярка диря в историята на Великобритания и света", заяви семейство Байдън.

Канадският премиер Джъстин Трюдо отдаде почит на кралицата, като заяви, че "тя беше постоянно присъствие в нашия живот - и нейната служба на канадския народ завинаги ще остане важна част от историята на страната. Канадците ще запомнят мъдростта, състраданието и топлотата на Нейно Величество."

Бившият президент на САЩ Барак Обама написа: "Мишел и аз сме щастливи, че познавахме Нейно величество и тя означаваше много за нас. Много пъти сме се възхищавали на топлината ѝ и на начина, по който предразполагаше хората, нейното настроение и очарование."

Бившият американски президент Доналд Тръмп нарече покойната британска кралица Елизабет Втора "велика жена", която никога не е направила грешки, предаде Ройтерс. 

"Кой може да бъде по-велик, от това което тя постигна? И тя го правеше толкова дълго време, толкова добре и без да направи грешки", заяви Тръмп по повод кончината на 96-годишната Елизабет Втора.

Руският президент Владимир Путин изказа съболезнования на Великобритания за "непрежалимата загуба" на кралица Елизабет Втора, която почина по-рано днес на 96-годишна възраст, предаде Ройтерс, като се позова на пресслужбата на Кремъл.

В послание до новия британски монарх крал Чарлз Трети Путин заяви, че кралицата "заслужено имаше любовта и уважението на своите поданици, както и авторитет на световната сцена". "Желая ви кураж и смелост, изправен пред тази тежка и непрежалима загуба. Бих искал да предадете искрени съболезнования на кралското семейство и на целия народ на Великобритания", допълни Путин.

„Кралицата обичаше Франция”, написа под снимка в Тwitter президентът на Франция Еманюел Макрон минути след обявяването на смъртта на кралицата. В последващо съобщение той отбеляза: „Нейно Величество кралица Елизабет II олицетворява приемствеността и единството на британската нация повече от 70 години. Помня я като приятелка на Франция, добросърдечна кралица, която е оставила траен отпечатък в своята страна и нейния век. Никой чужд суверен не се е изкачвал по стълбите на Елисейския дворец по-често от нея, която уважи Франция с шест държавни посещения и се срещна с всеки от нейните президенти. За нея френският не беше просто реликва от нормандското потекло, което се запази в толкова много обичаи, а интимен, ценен език. Кралицата на шестнадесетте кралства обичаше Франция, която отвърна на любовта й.”

Президентът на Ирландия Майкъл Хигинс описа покойния монарх като „забележителен приятел на Ирландия“, докато поднасяше съболезнованията си на кралското семейство. „Нейно Величество служи на британския народ с изключително достойнство. Личният ѝ ангажимент към ролята ѝ и изключителното чувство за дълг бяха отличителните белези на периода ѝ като кралица, който ще заеме уникално място в британската история“, убеден е Хигинс, който отдаде почит на Елизабет II за „полагането на здрава основа за автентично и етично разбирателство между нашите страни“ и за отказа да „избяга от сенките на миналото“, когато посети страната през 2011 г.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен изтъкна, че „емпатията и способността на кралицата да се свързва с всяко следващо поколение, като същевременно остава вкоренена в традицията, която наистина има значение за нея, е пример за истинско лидерство“.

Германският канцлер Олаф Шолц нарече покойната британска кралица Елизабет Втора "модел за подражание и вдъхновение за милиони хора, включително и в Германия", предаде ДПА.

Нейната отдаденост "на германско-британските отношения след ужаса на Втората световна война" няма да бъде забравена, каза Шолц.

Неговата предшественичка на канцлерския пост Ангела Меркел отдаде дължимото на "огромната важност" на личността на кралица Елизабет Втора.

"С нейната смърт свършва една ера", каза Меркел. Тя подчерта "нейния морал, преданост и достойнство в продължение на седем десетилетия за Обединеното кралство, за Европа и за света".

Испанският премиер Педро Санчес заяви, че поднася своите съболезнования на кралското семейство, правителството и народа на Великобритания и Общността на нациите, предаде БТА. Елизабет Втора "беше фигура от глобално значение, свидетел и автор на британската и европейската история", добави той.

Чешкият министър-председател Петър Фиала каза, че е "дълбоко натъжен от смъртта на Нейно Величество". 

"Десетилетия кралицата олицетворяваше всичко, което правеше Великобритания наистина велика, и тя ще липсва на Полша и целия свят", заяви полският президент Анджей Дуда.

Вицепрезидентът на Обединените арабски емирства шейх Мохамед Бин Рашид Ал Мактум каза, че "се присъединява към целия свят в скръбта от кончината на Нейно Величество, (която е била) пример по целия свят за качествата на своята страна и народ".

Кралят на Саудитска Арабия Салман ибн Абдулазиз ал Сауд и престолонаследникът принц Мохамед бин Салман изпратиха своите съболезнования. Нейно Величество е „модел за подражание за лидерство, което ще бъде увековечено в историята“.

Джасинда Ардърн, премиерът на Нова Зеландия, заяви, че говори от името на целия народ на страната като изказва искрени съболезнования. "Спомням си при първата ни среща с кралицата нейните задълбочени знания за Нова Зеландия, за триумфите и предизвикателствата пред нас", каза тя.

Индийският премиер Нарендра Моди говори за „запомнящите се среща” с монарха по време на две посещения в Обединеното кралство. „Никога няма да забравя нейната топлина и доброта. По време на една от срещите тя ми показа носната кърпичка, която Махатма Ганди ѝ подари на сватбата ѝ. Винаги ще ценя този жест“, написа той в Тwitter.

Пакистанският министър-председател Шахбаз Шариф заяви, че е "дълбоко натъжен от смъртта на кралицата".

Нана Акуфо-Адо, президентът на Гана, припомни, че "ганайският народ има много дълбоки спомени от двете визити на кралицата в страната и тя ще бъде запомнена с елегантността и удоволствието, с които изпълняваше своите задължения".

Китайският президент Си Дзинпин изрази „искрени съчувствия на британското правителство и народа“ след смъртта на кралицата, добавяйки: „Нейната смърт е голяма загуба за британския народ“.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е натъжен от новината за кончината на британската кралица Елизабет Втора, предаде Ройтерс.

Той изпрати съболезнования на кралското семейство, народа и правителството на Великобритания.

Папа Франциск заяви, че е искрено натъжен от смъртта на кралица Елизабет Втора, и изказа съболезнования на кралското семейство и на новия крал Чарлз Трети, предаде Ройтерс.

"Присъединявам се към всички, които скърбят за загубата в молитва за вечен покой на кралицата. Искам да отдам почит на нейния живот и безгранична служба на Великобритания и Общността на нациите", написа главата на Римокатолическата църква в телеграма до крал Чарлз Трети.

Монарси от цяла Европа също изказаха съболезнования за смъртта на британската кралица Елизабет Втора, предаде БТА.

Испанският крал Фелипе Шести изпрати съболезнователна телеграма на британското кралско семейство, предадоха Ройтерс и Франс прес.

"Всички вие сте в нашите сърца и мисли. Тя ще ни липсва много", пише испанският монарх. "Нейно Величество участва в написването на най-важните глави в историята на света през последните седемдесет години", се отбелязва в телеграмата.

Кралското семейство на Норвегия и кралят на Швеция крал Карл Шестнайсети Густав изразиха своята почит към починалата британска кралица.

Шведският крал напомни, че "тя имаше постоянно и надеждно присъствие не само във Великобритания, но и в целия свят. Тя винаги е била добър приятел на моето семейство и връзка с общата ни фамилна история."

Кралят на Белгия Филип и съпругата му кралица Матилда също отдадоха почит на Елизабет Втора, съобщи АФП.

Те я нарекоха "изключителен монарх, оставил огромна следа в историята с достойнство, смелост и отдаденост през целия период на своето управление". "Винаги ще помним нашите срещи", заяви белгийската кралска двойка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ