Свленият президент на Южна Корея се яви пред Конситуционния съд, отрече да е нареждал армията да влиза в парламента
Сваленият с импийчмънт президент на Южна Корея Юн Сук-йол отрече да е нареждал на армията да „измъкне“ депутатите от парламента на страната, за да им попречи да отменят неговата декларация за въвеждане на военно положение миналия месец, съобщава в. Guardian. При първото си явяване пред Конституционния съд, който ще реши дали да подкрепи импийчмънта му, Юн отговори с „не“ на въпрос на съдия дали е наредил на военните да отстранят депутатите от сградата на Националното събрание.
Той също така каза, че не е поискал от министъра на финансите Чой Санг-мок да изготви бюджет за „извънредния законодателен орган“ в деня, в който е обявено военно положение. Появата на Юн в съда беше първата му публична изява след обявяването на военно положение. Докато течеше заседанието, привърженици на президента протестираха пред съда с надписи: „Импийчмънтът е невалиден“. Южнокорейската агенция също, позовавайки се на източници, отбелязва, че веднага след това президентът е отишъл в Окръжната военна болница в Сеул. Причините за посещението му в болницата не се съобщават.
След обявяването на военното положение депутатите се катереха по стените, за да получат достъп до залата и се изправиха срещу въоръжени войници, преди да гласуват за премахване на военното положение. Това стана в ранните часове на 3 декември и само шест часа след като Юн го наложи. Въпреки че депутатите в крайна сметка не бяха възпрепятствани да гласуват, сцените бяха тревожно напомняне за най-новата история на Южна Корея , когато страната беше управлявана от военни диктатури. Декларацията за военно положение на Юн предизвика седмици на политическа несигурност в Южна Корея - четвъртата по големина икономика в Азия. Съдбата на отстранения президент сега зависи от това дали съдиите от Конституционния съд ще потвърдят импийчмънта му или ще го отменят и върнат на поста.
Неговото отричане на обвиненията, че е дал зелена светлина на войските да отстранят депутатите от сградата на парламента, противоречи на твърденията, направени от тогавашния началник на армейското командване за специални военни действия ген.-лейтенант Куак Джонг-кеун. При изява в националното събрание миналия месец Куак каза, че Юн му се е обадил по защитен телефон, за да му каже, че депутатите, които планират да гласуват против военното положение, все още не са достигнали кворум. Юн му наредил „незабавно да разбие вратата и да премахне тези вътре“, каза генералът.
Юн, ултраконсерватор, чийто мандат на поста беше съпътстван от скандали, също е обект на отделно наказателно разследване по обвинения, че обявяването му на военно положение е равносилно на бунт – престъпление, срещу което южнокорейските президенти нямат имунитет. Миналата седмица Юн стана първият действащ президент на Южна Корея, който беше арестуван.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.