The Times: НАТО прави „военен Шенген“ за свободно движение на армейски формирования

The Times: НАТО прави „военен Шенген“ за свободно движение на армейски формирования

Страните от НАТО може да се споразумеят за въвеждането на военен еквивалент на Шенгенската зона преди срещата на върха на алианса във Вашингтон през юли, пише The Times, позовавайки се на свои източници. „Военният Шенген“ ще позволи на военнослужещите от НАТО практически свободно да пътуват без визи между страните-членки на алианса. Според публикацията за тази цел в момента се водят преговори за създаване на поредица от „военни коридори“ в цяла Европа.

Както пише изданието, „сериозно главоболие“ за НАТО е объркването в правилата, които ограничават обмена и транспортирането на военно оборудване не само между страните, но и между различни части на Германия. Пояснява се, че трансграничните учения често „изискват главозамайващо количество документи, което в случай на военна криза ще отнеме критично дълго време“.

Ръководителят на Съвместното логистично и логистично командване на НАТО генерал Александър Солфранк потвърди в интервю за The Times, че алиансът е заинтересован от намаляване на броя на бюрократичните пречки. Като пример той посочи, че на парашутистите е забранено да използват парашути от други страни членки на ЕС, дори и да са напълно изправни.

През октомври 2023 г. Солфранк предложи да се разгледа възможността да се позволи на военните на алианса да се движат свободно в страните от блока в случай на военен конфликт с Русия. Кремъл определя идеята за военен Шенген ескалация на напрежението в Европа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Защо събитията на живо все още са бизнес суперсила
Изследовател на Джеймс Бонд: Гибелта на агент 007 в „Смъртта може да почака“ беше грешка
Германия се подготвя за 1000 ранени на ден при евентуална война на Русия с НАТО
Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
AI носи рискове, но ще помогне за решаване на проблема с глобалното затопляне
Генералният секретар на НАТО: Отбранителен съюз сме, но не сме наивни
Ново проучване разкрива рисковете за децата от химическите вещества, които се съдържат в пластмасата
На днешната дата, 24 септември. Рождениците днес