Политиката на Китай за „нулев ковид“ разваля празника от преизбирането на лидера Си Дзинпин

Политиката на Китай за „нулев ковид“ разваля празника от преизбирането на лидера Си Дзинпин

Идеята беше Китай да бъде в перфектна форма за XX конгрес на Китайската комунистическа партия, на който се очаква президентът Си Дзинпин да бъде избран за рекорден трети мандат, като с това се доближава до Мао Цзедун по важност и влияние. В навечерието на това грандиозно събитие властите се борят да овладеят локалните огнища на ковид, но вирусът не се подчинява на партийните постановления, пише в свой анализ BBC.

"Нулев ковид"

Докато други страни разчитаха на ваксинацията и на това как да се научат да живеят с вируса, Китай тръгна по пътя на потискането и потушаването на всяко огнище на епидемия, блокиране и строги ограничения.

Страната има политика на нулева толерантност към ковид, когато дори заради единични случаи властите изпращат цели градове на локдаун – нарича се ​​"нулев ковид". През последните седмици десетки милиони хора в 60 китайски града отново бяха заключени в домовете си. И в понеделник в страната са регистрирани 949 нови случая на коронавирусна инфекция.

Въведени са строги ограничения за пътуване, масови тестове, повсеместни QR пропуски. Всичко това намали натоварването на болниците. Икономиката и жителите обаче плащат за това. Официалната младежка безработица сега е 18,7%, а тази година ще достигне 20%.

Как върви ваксинацията

Китайското ръководство, което толкова ревностно следи за стриктното спазване на ограничителните мерки, не е особено ентусиазирано от ваксинацията. Почти няма разяснителни кампании, никой не призовава за ваксинации. Освен това са разрешени само локални ваксини, въпреки че проучванията показват, че те не са толкова ефективни, колкото добре известните международно признати препарати. „Няма да изкореним вируса в скоро време. Очакваме по-ефективни лекарства и по-ефективни ваксини“, казва проф. Лян Вангян, ръководител на правителствената експертна група за Covid-19 и архитект на настоящата политика на нулева толерантност.

Той признава, че местните ваксини в Китай не са толкова ефективни в борбата с инфекцията, колкото се предполагаше, но поне предотвратяват сериозни заболявания и смърт. Китайските експерти смятат, че основният проблем на ваксинацията е недоверието към ваксините. Дори някои китайски лекари съветват пациентите си да не се ваксинират.

„Много по-възрастни хора имат съпътстващи заболявания. Те вярват, че ваксинацията не е безопасна. Но всъщност е безопасна. Трябва да предадем това послание“, казва професор Лян. Правителството обаче не смята разяснителната кампания за приоритет.

Живот в условия на блокада

Железопътните връзки от Синдзян наскоро бяха спрени, като много части от региона, включително столицата Урумчи, бяха блокирани за влизане, защото местните власти признаха, че не са успели да спрат разпространението на вируса.

Жителите на блокираните райони се оплакват от липса на храна и стоки от първа необходимост. „Минаха 15 дни - брашното, оризът, яйцата ни свършиха. Преди няколко дни свърши млякото за децата ни“, казва жител на западен Синдзян. В югозападната планинска провинция Гуейджоу властите обявиха блокиране на столицата Гуейджянг без предупреждение, без да дадат време на жителите да се подготвят. В сградите, според в. "Гардиън", асансьорите са били изключени, за да не могат хората да излизат. "Не можете да купувате стоки онлайн, защото няма доставка. А супермаркетите са затворени. Правителството ни третира като животни. Или просто иска да измрем?" - пита един от ползвателите на социалната мрежа Weibo.

Най-големият град под карантина е Чънду, столицата на провинция Съчуан, където 21 милиона души имат забрана да напускат града. За закупуване на стоки от първа необходимост в магазина е необходимо удостоверение за отрицателен тест за ковид.

На 5 септември, когато земетресение с магнитуд 6,8 удари района, убивайки 70 души, жителите на Чънду имаха труден избор - да останат под карантина или да избягат. Но силите за сигурност направиха избор вместо много от тях, като блокираха изходите от високите сгради.

Политиката на властите води до множество различни ограничения, затрудняващи живота на населението. Яндзао, предградие на Пекин, се състои предимно от работници със скромни доходи. Столицата е от другата страна на река Чаобай. Така че на път за работа пропускателните пунктове с проверки на документи и здравни книжки са трудни за заобикаляне.

През юни на много жители на Яндзяо не беше позволено да влязат в столицата, което доведе до сблъсъци между хора, опитващи се да стигнат до работата си и полицията. Стигна се до там, че някои пътуваха до работните си места в Пекин с надуваеми лодки. "Много жители на района са уволнени - казва жена от опашка за автобус.  И ако си намерят нова работа, няма гаранция, че и там няма да бъдат третирани несправедливо", добавя тя.

Някои западни компании започнаха да изтеглят производството си от страната. Причината е, че в Китай производственият цикъл може да бъде спрян по всяко време поради неочакван локдаун.

След празника

Основният печеливш от напускането на компаниите беше Виетнам с неговата евтина работна ръка и стабилна политическа среда. В него вече работят хиляди работници във фабриките на водещи технологични гиганти като Apple, Samsung, LG Electronics и Microsoft. „Много от тези компании устояха на търговската война, устояха на нарастващите разходи за работна ръка в Китай. След това оцеляха след прекъсването на веригите за доставки по време на пандемията... Мисля, че нулевият ковид е капката, която преля чашата в момента“, прогнозира Грег Полинг, директор на програмата за Югоизточна Азия в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), в интервю за Al Jazeera.

Наред с политиката на нулев ковид, на нула се оказа и туристическият бранш. Туристите от чужбина не могат да дойдат в Китай, а вътрешният туризъм е силно намален от блокадите.

По всяко време градът, в който сте пристигнали, може да бъде затворен от блокада, ако там бъдат открити случаи на заболяването. И дори ако можете да напуснете, не е сигурно дали родното ви място ще ви приеме, ако решат местните власти, че идвате от огнище на зараза. Местни медицински власти се опасяват, че ако всички ограничения бъдат премахнати утре, ковид ще се разпространи със скоростта на горски пожар. Досега Китай успя да сведе до минимум разпространението на вируса, така че да не развали празника на XX партиен конгрес. Но сега страната плаща за това със сериозни икономически загуби и нарастващо недоволство сред населението. Преди пандемията икономическият растеж на Китай беше около 6%. Последният показател за растеж на БВП на страната е 0,4%.  Какво следва? На този въпрос, очевидно, няма лесни отговори.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ