Тръмп след разговора с Путин: Русия и Украйна започват преговори

Тръмп след разговора с Путин:  Русия и Украйна започват преговори

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи разговора си по телефона с руския си колега Владимир Путин като "много добър" в пост в социалната мрежа Truth Social, цитиран от БТА.

Тръмп добави, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня, като условията за това ще бъдат договорени между двете страни.

"Току-що приключи двучасовият ми разговор с руския президент Владимир Путин. Смятам, че той премина много добре. Русия и Украйна незабавно ще започнат преговори за прекратяване на огъня и, което е по-важно, за прекратяване на войната. Условията за това ще бъдат договорени между двете страни, защото те знаят детайлите в едни преговори, с които никой друг не може да бъде наясно“, каза Тръмп и допълни, че тонът и духът на разговора му с Путин са били отлични.

Тръмп каза също така, че Русия иска да сключи голяма търговска сделка със САЩ, когато войната приключи. Президентът на САЩ допълни, че Украйна ще извлече полза от търговията.

„Русия иска да прави мащабна търговия със САЩ, когато тази катастрофална "кървава баня“ приключи, и аз съм съгласен“, заяви Тръмп и добави, че потенциалът на търговско-икономическото сътрудничество между Русия и САЩ след края на конфликта е неограничен. 

„По същия начин Украйна може да бъде голям бенефициент на търговията в процеса на възстановяване на страната“, каза Тръмп.

Стопанинът на Белия дом добави още, че е Ватиканът, представляван от папа Лъв XIV, е проявил много голям интерес да бъде домакин на руско-украинските преговори.

„Преговорите между Русия и Украйна ще започнат незабавно. Информирах за това президента на Украйна Володимир Зеленски, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президента на Франция Еманюел Макрон, министър-председателя на Италия Джорджа Мелони, канцлера на Германия Фридрих Мерц и президента на Финландия Александър Стуб по време на разговор, който проведох непосредствено след разговора с президента Путин. Ватиканът, представляван от папата, заяви, че бил силно заинтересуван да бъде домакин на преговори. Така, че нека този процес да започне!“, заяви Тръмп. 

Реакциите в Европа

В Европа също имаше реакции на много от политическите лидери след разговора, проведен между Тръмп и Путин.

"Европейските лидери  подкрепят предложението на папа Лъв XIV Ватиканът да бъде домакин на руско-украински преговори", заяви италианският премиер Джорджа Мелони, предаде Ройтерс.

Изявлението ѝ дойде, след като президентът на САЩ информира редица европейски лидери за разговора си с руския президент Владимир Путин относно Украйна.

„Работи се за незабавен старт на преговорите между страните, които могат да доведат до прекратяване на огъня възможно най-скоро и да се изградят условия за справедливи и траен мир в Украйна“, заяви Мелони и допълни, че оценява положително готовността на Светия отец да бъде домакин на разговорите във Ватикана и че Италия е готова да допринесе за улесняването на контактите и постигането на мир.  

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че европейските лидери,  в това число и президентът на Украйна, са били информирани от Тръмп за разговора му с Путин

"Искам да благодаря на президента Тръмп за неуморните му усилия да постигне прекратяване на огъня в Украйна. Важно е САЩ да останат ангажирани.  Ще продължим да подкрепяме Володимир Зеленски, за да постигнем траен мир в Украйна", заяви Фон дер Лайен в социалната мрежа X.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че Киев и неговите партньори обмислят организирането на среща на лидерите на Украйна, Русия, САЩ, страните от Европейския съюз и Великобритания като част от усилията за прекратяване на войната, предизвикана от руската инвазия в Украйна.

Пред репортери в Киев, след като днес проведе два телефонни разговора с президента на САЩ, украинският лидер заяви, че се надява срещата да се състои възможно най-скоро, а за потенциални домакини се спрягат Турция, Ватикана или Швейцария.

Европейските лидери се договориха да засилят натиска върху Русия чрез санкции, след като президентът на САЩ ги информира за разговора си с руския президент, съобщи от своя страна говорител на германското правителство.

"Президентът на САЩ и европейските партньори се договориха за следващите стъпки. Те се съгласиха да координират тясно преговорния процес и да положат усилия за провеждане на допълнителна техническа среща", заяви говорителят.

"Всички страни потвърдиха готовността си да помагат на Украйна по пътя към прекратяване на огъня. Европейските участници обявиха, че ще увеличат натиска върху руската страна чрез санкции", каза още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ