Türkiye: Президентът Ердоган ще посети Киев в близките дни по покана на Зеленски

ЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети Киев през следващите дни по покана на украинския си колега Володимир Зеленски, съобщава вестник „Türkiye“.

Според турското издание, ключовите теми на посещението могат да бъдат споразумение за свободна търговия и уреждане на руско-украинския конфликт. Украинският посланик в Турция Нариман Джелал заяви през местни медии, че Киев в момента работи по организирането на посещението на турския лидер, а Зеленски лично му е отправил покана. 

Дипломатът посочи ратифицирането на споразумението за свободна търговия между Украйна и Турция като ключова тема на пътуването, което според него „е важно и за значителна част от нашия бизнес, въпреки че за някои може да създаде напрежение поради засилената конкуренция“.

„Президентът Зеленски предложи ратифицирането на това споразумение по време на посещението на Ердоган, което би било добра и символична стъпка“, обясни Джелал.

Споразумението за свободна търговия с Украйна беше подписано на 3 февруари 2022 г. Турция го ратифицира през август миналата година. На 23 юли, в деня на третия кръг от преговорите между Русия и Украйна в Истанбул, турският президент се срещна с ръководителя на кабинета на украинския лидер Андрей Ермак в Анкара.

Според Ермак те са обсъдили сигурността, предизвикателствата пред регионалната стабилност и перспективите за по-нататъшно сътрудничество в областта на отбраната между държавите. Последният път, когато Зеленски и Ердоган се срещнаха, беше на 15 май в Анкара. На следващия ден Русия и Украйна проведоха първите си директни разговори в Истанбул от три години.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка