"Greenlash" буря се надига в Европа

Greenlash буря се надига в Европа

"Greenlash" буря се надига в Европа

Поговорката на бившия главен изпълнителен директор на "Ситигруп" Чарлз Принс "когато Америка кихне, светът се простудява" придобива нова актуалност тази седмица, тъй като Европа преживява нарастваща "greenlash" (б.р. ответна реакция) срещу плановете си за декарбонизация.

Анализатори твърдят, че политиците все по-често се възползват от притесненията относно разходите за зелени политики преди местни и национални избори, както и предстоящите избори в Европейския съюз през следващата година и половина.

Според Pleiades Strategy, изследователска и консултантска фирма, фокусирана върху климата, само през изминалия месец, представители на Републиканската партия в САЩ са предложили около 165 законодателни акта в 37 щата, за да противодействат на инвестиционните практики в областта на околната среда, социалната сфера и управлението (ESG). Но от тези 165 предложения само 22 закона срещу ESG в 16 щата бяха одобрени тази година.

Засега въздействието на "greenlash" в Европейския съюз е ограничено, твърдят политици и анализатори, тъй като повечето от основните европейски политики за намаляване на емисиите на CO2 са фиксирани със закон.

Но ако искат да запазят подкрепата си, политиците от ЕС ще трябва да обърнат повече внимание на опасенията на гражданите и предприятията, докато приемат закони в сектори, които засягат начина им на живот.

Политическа готовност

"Определено обстоятелствата са по-различни от тези през 2019 г., когато започнахме с тази максимална подкрепа и политическа готовност за действие от всички партии", заяви пред Ройтерс европейският комисар по околната среда Виржиниус Синкевич.

Политиците трябва да вземат предвид социологическите проучвания, които показват, че голямото мнозинство от гражданите са обезпокоени от изменението на климата, както и силните бизнес интереси, които стоят зад прехода към зелена икономика. "Имаме това стабилно мнозинство, което подкрепя Зелената сделка", казва той,  визирайки нивото на подкрепа в Европейския парламент за цялостната зелена програма на ЕС.

"Но след това стигаме до по-сложни казуси (правните предложения на ЕС), където, според мен, те неизбежно са силно повлияни от политическия дебат", добави Синкевичюс.

Предизвикателства при приемането на еко закони

В резултат на това служителите казват, че става все по-трудно да се приемат екологични закони, като някои правителства в ЕС се противопоставят на новите ограничения за емисиите на автомобилите и се опитват да отслабят контрола върху замърсяването в животновъдните ферми. Предложение за подобряване на енергийната ефективност на сградите пък среща отпор от страна на държави, които се притесняват от разходите.

Правителството на Полша, на което предстоят избори през октомври, дори съди Брюксел заради политиките в областта на климата.

Дясното правителство на Италия, което встъпи в длъжност в края на миналата година, се противопоставя на редица инициативи на Европейския съюз, насочени към екологизиране на икономиката, с аргумента, че местният бизнес не може да си позволи предварително договорените цели за преход.

Противопоставянето на зелените политики изстреля десните популистки партии на второ място в проучванията на общественото мнение в Нидерландия и Германия.

Извън ЕС британският министър-председател Риши Сунак предупреди миналия месец за политиките в областта на климата, които "ненужно създават на хората повече проблеми и разходи", дни след като губещата позиции Консервативна партия неочаквано спечели местните избори, след като се противопостави на таксите за най-замърсяващите превозни средства.

Зеленият преход е „справедлив“

Гневът около закона за постепенното премахване на отоплението с нафта и газ доведе управляващата коалиция в Германия почти до разпад тази пролет. След седмици на спорове тя се съгласи на промени, които смекчиха първоначалния законопроект.

Разправиите помогна на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" да заеме второ място в социологическите проучвания. Партията оспорва, че човешката дейност е причина за изменението на климата.

През юни холандският министър по въпросите на климата и енергетиката Роб Йеттен заяви пред Ройтерс, че основното предизвикателство през следващите няколко години е политиците да покажат, че зеленият преход е и справедлив и че нуждаещите се могат да получат подкрепа.

Провалът на германския закон за отоплението подчерта значението на това да се гарантира, че зелените закони позволяват преход, без да натоварват никого, заяви Нина Шер, говорител по въпросите на опазването на климата на управляващите социалдемократи в парламента.

"В противен случай гражданите могат да започнат да смятат, че политиката в областта на климата винаги е финансово непосилна и лоша, и това чувство да бъде използвано от популистите.“

Рийс Томлинсън, главен изпълнителен директор и основател на международната фирма за частни капиталови инвестиции Saône Capital, споделя мнението си за движението срещу ESG.

„Малко вероятно е анти-ESG настроенията да се разпространят в Обединеното кралство със същата скорост или степен като тези, на които станахме свидетели в някои части на Съединените щати. Можем да видим това не само чрез капацитета на това как свързаните с ESG въздействия могат да бъдат финансово материализирани, но и чрез въздействието на фидуциарната отговорност, която лежи върху мениджърите на инвестиции или фондове.“, смята той.

„Въпреки че ESG не е съвършена, в момента тя вероятно е най-ефективният ни инструмент за измерване на дейностите на дадена компания и тяхното въздействие върху свързаните с тях проблеми. Що се отнася до следващия етап на движението ESG, то до голяма степен е изискване за отчитане, което традиционно не винаги съответства на действителното въздействие. Проблемът е, че компаниите, които "отговарят" на изискванията на ESG, все още могат да работят по начини, които са вредни за нашата околна среда и общество.“, казва Томлинсън.

Той смята, че пейзажът на ESG трябва да навакса по начин, който да гарантира, че спазването на изискванията действително осигурява положителни резултати за обществото. "Нуждаем се от равнопоставеност, за да гарантираме приемането и ефективността. В крайна сметка приобщаването е от решаващо значение за ефективното управление и затова гарантирането на това, че приобщаването ще остане ключов фактор, е наложително за дългосрочния успех. Лично аз смятам, че ESG трябва да се стреми да гарантира, че отчитането на тези аспекти може да стане стандартизирано в различните юрисдикции. По този начин компаниите ще бъдат отговорни за това да работят по начин, който е положителен за обществото, а не просто да предоставят отчети, които могат да бъдат манипулирани или неефективни.“, обобщава той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ