Ватиканът улеснява индулгенциите с уеб камера на гроба на Св. Петър и изкуствен интелект

Ватиканът улеснява индулгенциите с уеб камера на гроба на Св. Петър и изкуствен интелект

Гробът на Свети Петър ще бъде излъчван на живо, след като Ватиканът възприема технологиите в стремежа си да се свърже с католиците в отдалечени места по време на свещената година - събитие, което се очаква да доведе до 33 милиона поклонници в Рим, съощи в. Guadian. Папа Франциск ще открие в понеделник уеб камерата за излъчване в момента, която е инсталирана на гроба на Светия апостол, под главния олтар на базиликата Свети Петър.

Уеб камера също ще бъде поставена на огромната бронзова свещена врата на базиликата, която Франциск ще отвори на 24 декември, за да отбележи официално началото на юбилея 2025 г. - година на празненства за католиците по света, за да се свържат отново с вярата си. Отварянето на вратата, която е зазидана, е особено вълнуващо за поклонниците, тъй като тези, които минават през нея, ще получат пълна индулгенция. Католиците вярват, че това очиства душата от греха. За поклонниците, които не могат да пътуват до Рим, уеб камерата им предоставя „символичен“ достъп, казаха от Ватикана.

Ватиканът също използва технология с активиран изкуствен интелект, за да създаде зашеметяваща 3D реплика на базиликата „Свети Петър“, която ще позволи на виртуалните посетители да изследват всяко кътче на сградата от епохата на Ренесанса. Католическият юбилей обикновено се провежда на всеки 25 години. Темата за 2025 г. е „Поклонниците на надеждата“.

„По същество това е момент за католиците да опреснят и дадат ново начало на вярата си в Бог“, казва Пади Агню, репортер от Ватикана за ирландския Sunday Independent. „Те идват в Рим за  благословии, които трябва да получат“, добавя той. Ватиканът също планира да пусне приложение, което ще напътства поклонниците в Рим, например къде могат да получат пълна индулгенция. Освен Свети Петър, те могат да получат такава благословия, като отидат да се помолят в базиликите Сан Джовани ин Латерано, Санта Мария Маджоре или Сан Паоло Фуори ле Мура и в седем други църкви. „Технологиите са част от стратегията на всеки и Ватикана не иска да пропусне това. „Това е просто средство за постигане на резултат, а резултатът е да се разпространят добрите новини“, казва Агню.

Рим се подготвя за събитието, като голяма част от града е строителна площадка на открито, тъй като паметниците са реставрирани, пътищата са поправени и пешеходните зони са обновени. Дейностите станаха повод за разочарование както за местните хора, така и за туристите, но кметът Роберто Гуалтиери обеща, че след като бъдат завършени, „Рим ще бъде по-красив и ефективен от преди“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ