Вечният принц: Какво очакват британците от крал Чарлз III
Със смъртта на кралица Елизабет II в четвъртък, принц Чарлз стана крал на Обединеното кралство и 14 други страни, слагайки край на продължила 70-години епоха в британската история, пише Макъл Холдън за Ройтерс.
Новата му роля няма да бъде никак лесна. Покойната му майка беше изключително популярна и уважавана, но същото не може да бъде казано за цялото кралско семейство, чиято репутация понесе щети през последните годни заради редица скандали, включително обвинения в расизъм.
Чарлз се изправя пред тези предизвикателства на 73-годишна възраст, най-възрастният монарх, възкачил се на трона в родословие, което датира отпреди 1000 години. До него е втората му съпруга Камила Паркър-Боулс, която продължава да разделя общественото мнение.
Критиците на Чарлз определят новия крал като слаб, суетен и зле подготвен за ролята на суверен. Той е бил осмиван, че говори на растения си и е обсебен от архитектурата и околната среда. Дълго време животът му бе в сянката на проваления му първи брак с покойната принцеса Даяна.
Поддръжниците на Чарлз пък посочват, че тези критики не отчитат добрата му работа и че той просто е неразбран. Според тях Чалрз изпреварил времето си в области като борбата с изменението на климата.
Те твърдят, че той е внимателен и загрижен за британците от всички общности и сфери на живота. Неговата благотворителна организация Prince's Trust е помогнала на повече от един милион безработни и млади хора в неравностойно положение от създаването си преди почти 50 години.
През целия си живот Чарлз е трябвало да търси своето място между модернизиращата се монархия и да поддържането на традициите, които именно придават привлекателност на институцията. Това напрежение може да се види в живота на собствените му синове.
Най-големият, 40-годишният Уилям, , който вече е престолонаследник, води традиционен кралски живот, белязан от благотворителна дейност и военни изяви По-малкият му син Хари, на 37 години, живее извън Лос Анджелис със съпругата си Меган Маркъл, изграждайки за себе си нова кариера, която е по-близо до Холивуд, отколкото до Бъкингам. Двамата братя, които в миналото бяха много близки, вече почти не си говорят.
Детство и образование
Подготвен от раждането си един ден да стане крал, Чарлз Филип Артър Джордж е роден в Бъкингамския дворец на 14 ноември 1948 г. в 12-ата година от управлението на дядо му, крал Джордж VI.
Той е само на 3 години, когато става престолонаследник, след като майка му става кралица на Великобритания през 1952 година. Детството на Чарлз е различно от това на предишните бъдещи монарси, които биват обучавани от лични учители.
Образованието му започва в училището Hill House в Западен Лондон. Малко по-късно принцът става възпитаник на подготвителното училище Cheam school в Бъркшър, което е посещавал и баща му принц Филип. Чарлз продължава обучението си в Gordonstoun в Шотландия, като новият крал описва времето си там като „ад“. Той е бил самотен и тормозен.
Отново нарушавайки традицията, той отива в Тринити Колидж, Кеймбридж, за да учи археология и физическа и социална антропология, но по-късно се премества и към история.
По време на студентските си години той получава титлата принц на Уелс, която традиционно се носи от престолонаследника. Това става по време на грандиозна церемония през 1969 г., след като прекара девет седмици в университет в Уелс, където каза, че се сблъсква с почти ежедневни протести от националисти. На следващата година той става първият британски наследник, получил университетска диплома.
Подобно на много кралски особи преди него, той се присъединява към въоръжените сили, първоначално в Кралските военновъздушни сили през 1971 г., а по-късно във флота, издигайки се в йерархията, за да командва миночистача HMS Bronington, преди да прекрати активната си служба през 1976 г.
През 1979 г. неговият прачичо му лорд Маунтбатън, когото той описва като „дядото, когото никога не съм имал“, е убит при бомбардировка, организирана от Ирландската републиканска армия (ИРА) - загуба, която го засяга дълбоко.
След напускането на флота през 1976 г. той започна да търси своята роля в обществения живот, тъй като нямаше ясна конституционна работа за престолонаследник.
„Това направи нещата толкова интересни, предизвикателни и разбира се сложни“, каза той за ролята си в документален филм за отбелязване на 70-ия му рожден ден.
Даяна
За мнозина във Великобритания и извън нея Чарлз винаги ще бъде свързван с обречения си брак с лейди Даяна Спенсър и връзката му с Камила Паркър Боулс.
Когато той и Даяна се ожениха през 1981 г. пред глобална телевизионна аудитория от около 750 милиона души, булката му изглеждаше като идеалния избор за кралското семейство.
Първоначално всичко изглеждаше добре и синовете Уилям и Хари се родиха съответно през 1982 и 1984 г. Но зад кулисите бракът имаше проблеми и Даяна обвини Камила за евентуалния му разпад през 1992 г., като заяви в телевизионно интервю: „в този брак бяхме трима“.
Чарлз каза, че е останал верен, „докато бракът не се е разпаднал безвъзвратно“. Двойката се разведе през 1996 г.
Когато Даяна загина в автомобилна катастрофа в Париж през 1997 г., в пресата имаше язвителни излияния срещу него и Камила и обществената му популярност спадна.
През десетилетията след това положението му сред обществото се подобри, въпреки че той остана по-малко популярен от майка си. През 2005 г. той най-накрая се ожени за Камила.
Сянката на Даяна обаче остава, а животът й продължава да вълнува публиката. През последните години тя беше обект на голям филм и мюзикъл на Бродуей, докато връзката на двойката беше в центъра на хитовата драма на Netflix „The Crown“.
Медийно презрение
Тъй като връзките на Чарлз с Даяна и Камила бяха основна тема в британските таблоиди, не е изненадващо, че отношенията му с медиите често са били обтегнати и той не крие презрението си към папараците.
На снимка по време на ски ваканция през 2005 г. той беше чут да нарича медиите „ужасни хора“ и да казва на кралския кореспондент на BBC: „Не мога да понасям този човек. Той е толкова ужасен“.
Докато медиите искаха да се съсредоточат върху личния му живот, Чарлз искаше да говори открито за социални и духовни проблеми и никога не се е свенил да излага възгледите си по въпроси, близки до сърцето му.
Но чрез действия, като основаването на марката Duchy Originals за популяризиране на органични храни и твърдението, че говори на растенията си и се ръкува с дървета, които е засадил, някои медии го определиха като чудак, който предпочита да бъде фермер, отколкото принц.
Биографът Том Бауър каза, че принцът е бил ангажиран с въпроси като околната среда, но е бил упорит и неспособен да понесе критиките.
„Той е човек, който е мотивиран и несъмнено иска да прави добро, но не разбира, че последствията от много от неговите действия причиняват много проблеми“, каза Бауър.
Критиките намаляха през последните години, като вместо това вестниците насочиха гнева си към сина му Хари.
През юни медиите съобщиха, че Чарлз е участвал в спорове с правителството относно политиката му за изпращане на търсещи убежище бежанци в Руанда - нещо, което принцът е нарекъл „ужасяващо“. Коментарите му са довели до критики от министри и медии.
„Ако той не е много внимателен, онези, които не са съгласни с провокативните му политически намеси, също могат да стигнат до заключението, че британската конституционна монархия вече не си струва да се защитава“, пише Daily Mail своя статия.
Грижа за хората
Поддръжниците на Чарлз казват, че това показва, че новият крал е сериозно мислещ човек с истинска загриженост за своя народ.
За някои той е поставен в невъзможна позиция – или да бъде обвиняван в политическа намеса, когато проявява интерес към социалните въпроси, или рискува да бъде определян като разглезен принц, който не се интересува от нищо.
„Защо мислите, че съм правил всичко това през всичките тези години?“ каза той в телевизионно интервю за изменението на климата през 2021 г. „Защото ме е грижа следващото поколение и винаги ме е било грижа“, добави той.
През 70-те години на миналия век, когато британската икономика е в тежко положение, той използва обезщетението си от военноморските сили от 7400 паунда, за да финансира обществени инициативи. По-късно, с градове, раздирани от бунтове и растяща безработица, неговият Prince's Trust започва да помага на млади хора в неравностойно положение да започнат собствен бизнес.
„Щях да бъда изключителен идиот, ако не бях обърнал малко внимание на подобни неща. Спомням си, че си мислех, че съм сигурен, че има нещо, което мога да направя, за да помогна“, каза той.
Относно най-важната си кауза в кампанията – околната сред, той вече може да намерих утеха в това, че световните лидери вече възприемат климатичната криза сериозно.
На конференцията на Организацията на обединените нации COP26, която се проведе във Великобритания през 2021 г., президентът на САЩ Джо Байдън похвали лидерството на Чарлз, като му каза, че той е задвижил целия процес по борбата с климата.
„Той премина през много трудности заради тази тема, но в крайна сметка се доказа, че изпреварил времето си“, каза неговият син Уилям.
...............
Превод и редакция: Георги Георгиев / Заглавието е на Мениджър Нюз
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.