Висши китайски държавни служители осъдени за "отровно въздействие"

Висши китайски държавни служители осъдени за отровно въздействие

Висши китайски държавни служители осъдени за "отровно въздействие"

Сун Ли Джун, бивш заместник-министър на обществената сигурност, беше осъден преди дни в Китай на доживотен затвор за вземане на подкупи, манипулиране на фондовия пазар и притежание на два пистолета. Сун е лишен от политически права и се конфискува цялото му лично имущество. Пак през миналата седмица дълги присъди получиха и бившият правосъден министър Фу Джънхуа и трима полицейски шефове на огромни градове и региони - Шанхай, Чунцин и провинция Шанси.

Присъдите идват в навечерието на конгреса на Китайската комунистическа партия и показват, че президентът Си Дзинпин изпълнява обещанието си да премахне корумпираните „тигри и мухи“ от държавния апарат, съобщава „Независимая газета“. Но официалните медии съобщават, че освен престъпленията, осъдените са създали клика и са подкопали единството на партията. От това, според експерта, следва, че съдебните процеси имат политически характер.

Според доклад на държавната информационна агенция Синхуа, съдът е осъдил 53-годишния Сун на смърт.  Но тъй като той се е разкаял и се е признал за виновен, присъдата му ще бъде заменена с доживотна. В министерството на Сун беше обявено, че той е създал политическа група, която разпространява "отровно влияние". Групата включва бившия министър на правосъдието Фу Джънхуа и бивши полицейски началници в гигантските градове Шанхай, Чунцин и провинция Шанси. Ройтерс в коментар подчертава, че за партията се е превърнало в традиция да обявява арестите и присъдите на високопоставени служители преди конгресите, за да напомни на своите членове за необходимостта да бъдат лоялни. Си Дзинпин обяви прочистването на властите от "тигри и мухи" на конгреса през 2017 г. Освен представители на елита, стотици хиляди кадрови работници, които нарушават партийната дисциплина и закона, попадат под секирата.

Формулировката "отровно въздействие", която навлезе преди две години, оставя широко поле за тълкуване. Пекинският вестник Huangqiu Shibao обясни в какво всъщност се състои грехът на Сун. Оказва се, че той е загубил вярност към партийните идеи, силно се е отклонил от партийната линия, таи изключително раздути политически амбиции, разпространява неоснователни критики към действията на Китайската комунистическа партия и сериозно подкопава нейното единство. Но основните обвинения срещу Сун по време на процеса са криминални. В присъдата се посочва, че от 2001 г. до април 2020 г. той, използвайки служебното си положение, е получил 92,4 милиона долара в пари и други ценности. Индийската агенция PTI отбелязва, че Си Дзинпин е започнал кампания за изкореняване на корупцията през 2012 г., след като дойде на власт. Оттогава са наказани повече от 1 милион служители и дори генерали от въоръжените сили. Очаква се конгресът да одобри назначаването на Си като генерален секретар за трети пореден петгодишен мандат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ