Втора стачка на медицински специалисти поставя британското здравеопазване в криза

Втора стачка на медицински специалисти поставя британското здравеопазване в криза

Втора стачка на медицински специалисти поставя британското здравеопазване в криза

Британският министър на здравеопазването Стив Баркли вероятно ще се срещне днес с членове на синдикатите, които защитава правата на медицинските работници в опит да се реши задаващата се криза с планираните стачки в сектора. За днес е насрочена втора 24-часова стачка на медицинските сестри, а утре ще стачкуват шофьорите на линейки и персонала на Бърза помощ, съобщи БНР.

Съобщено бе, че Стив Баркли иска гаранции от синдикатите, че по време на стачките ще бъдат обслужвани пациенти в критично състояние. Твърди се обаче, че министърът няма намерение да обсъжда заплащането и го интересува единствено сигурността на пациентите, а това означава, че профсъюзите няма да отстъпят и стачките ще се състоят, защото смятат, че ако страдат пациенти това ще е по вина на Баркли.

Мнозина се опасяват, че националното здравеопазване е пред колапс. Изтекла информация показва, че на линейките са нужни средно 90 минути, за да стигнат до пациенти с инфаркт и инсулт в някои части на страната. В някои райони пациенти, откарани до болници с линейки, чакат повече от час преди да бъдат приети.

Отменени са много не само рутинни, но и спешни операции и процедури. Със стачките във вторник и сряда положението може само да се влоши. Правителството има спешни планове да повика 1 200 военни за справяне със стачната криза. Те обаче бяха критикувани не само от синдикатите, но и от самото военно ръководство.

Вестник „Таймс“ цитира военен, пристигнал в болница, който пита какво всъщност прави там, а това потвърждава опасенията, че правителството е готово да използва недостатъчно обучени хора като шофьори на линейки или медицински персонал, което може да бъде опасно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ