Службите в САЩ: Зад изтичането на поверителни военни документи вероятно стои американец

Службите в САЩ: Зад изтичането на поверителни военни документи вероятно стои американец

Службите в САЩ: Зад изтичането на поверителни военни документи вероятно стои американец

Строго класифицирани военни и разузнавателни документи, които се появиха онлайн, принудиха различни правителствени служби в САЩ да обединят усилия в търсенето на източника на информацията, като според техни представили вероятно става въпрос за човек от Съединените щати, пише Ройтерс.

Длъжностни лица казват, че обхватът на темите, засегнати в документите, включително  войната в Украйна, Китай, Близкия изток и Африка, предполага, че те са изтекли от американец, а не от съюзник на страната.

„Фокусът сега е върху варианта източникът да е от САЩ, тъй като много от документите са били само в американски ръце“, коментира в интервю за РойтерсМайкъл Мълрой, бивш високопоставен служител на Пентагона.

Американски представители заявиха, че разследването е в ранен етап и че тези, които го ръководят, не изключват възможността проруски елементи да стоят зад изтичането на поверителна информация, което е смятано за един от най-сериозните пробиви в сигурността, откакто през 2013 г. на уебсайта на WikiLeaks се появиха повече от 700 000 документа, видеоклипове и дипломатически кореспонденции.

Руското посолство във Вашингтон и Кремъл не са отговорили на искания за коментар от Ройтерс.

След изтичането на информацията от Ройтерс са прегледали повече от 50 документа, обозначени със „Секретно“ и „Строго секретно“. Въпреки че някои от документите бяха публикувани преди седмици, тяхното съществуване беше съобщено за първи път в петък от „Ню Йорк таймс“.

От Ройтерс не са проверили независимо автентичността на документите. Някои данни за жертвите на бойното поле от Украйна изглежда са били променени, за да се сведат до минимум руските загуби. Не е ясно защо поне един е маркиран като некласифициран, но включва строго секретна информация. Някои документи са маркирани с „NOFORN“, което означава, че не могат да бъдат предоставяни на чужди граждани.

Американски служители са казал на Ройтерс в неделя, че не изключват възможността документите може да са били подправени, за да подведат разследващите относно техния произход или да разпространят невярна информация, която може да навреди на САЩ. интереси на сигурността.

Един от документите с дата февруари 23 и обозначен със „Секретно“, описва подробно как украинските системи за противовъздушна отбрана S-300 ще бъдат изчерпани до 2 май при сегашния темп на използване.

Такава строго пазена информация може да бъде от голяма полза за руските сили и Украйна каза, че нейният президент и висши служители по сигурността са се срещнали в петък, за да обсъдят начини за предотвратяване на изтичане на информация.

Друг документ, маркиран със „Строго секретно“ посочва, че израелската разузнавателна агенция Мосад е насърчавала протестите срещу плановете на премиера на страната Бенямин Нетаняху да затегне контрола върху Върховния съд.

В документа се казва, че САЩ са научи това чрез „сигнално разузнаване“, което предполага, че Съединените щати са шпионирали един от най-важните си съюзници в Близкия изток.

В изявление в неделя офисът на Нетаняху описа твърдението като „лъжливо и без каквато и да е основа“.

Друг документ дава подробности за вътрешни дискусии между високопоставени южнокорейски служители относно натиска на САЩ върху Сеул да помогне за доставката на оръжие на Украйна.

Официален представител на южнокорейския президент каза в неделя, че страната е запозната с новините за изтеклите документи и планира да обсъди „повдигнатите въпроси“ с Вашингтон.

Пентагонът не е адресирал съдържанието на документите.

Две американски служители, говорещи под условие за анонимност, са казали на Ройтерс, че макар да има загриженост относно изтичането на информация в Пентагона и разузнавателните агенции, документите показват моментна снимка отпреди повече от месец, а не по-скорошни оценки.

Според тях военните и разузнавателните агенции разглеждат своите процеси за това колко голяма част от разузнаването се споделя вътрешно.

От Белия дом не коментираха изтеклата информация и пренасочиха въпросите към Пентагона.

В неделя Пентагонът повтори, че разглежда въпроса и е сезирал Министерството на правосъдието с молба да разследва инцидента.

Министерството на правосъдието каза в петък, че поддържа връзка с Министерството на отбраната и е започнало разследване на изтичането на информация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ