Зад оставката на шефа на разузнаването на САЩ: Търкания с ЦРУ или разногласия с Белия дом за Иран
Директорът на Националното разузнаване на САЩ Тулси Габард, която обяви оставката си, е замесена в задкулисен конфликт с Централното разузнавателно управление (ЦРУ), както беше потвърдено по време на изслушване в Конгреса. Това съобщи информационното издание Axios.
Според изданието „офисът на директора на разузнаването Габард е замесен в задкулисен конфликт с ЦРУ от месеци, който изля наяве по време на изслушване пред Комисията по вътрешна сигурност и правителствена реформа на Сената“. Междувременно Washington Post подчертава, че е имало „значително търкане“ между ЦРУ и директора на разузнаването по време на настоящия президентски мандат на Доналд Тръмп и оставката на Габард вероятно ще засили позицията на директора на ЦРУ Джон Ратклиф.
На изслушване пред комисията на 13 май свидетелства служителят на ЦРУ Джеймс Ердман. Той е прекарал една година в работната група Director's Initiative Group (DIG), създадена от Габард, която е разследвала и публикувала документи по нашумели случаи, както и е разкривала потенциални опити за подкопаване на политиката на администрацията. Според писмените му показания,
„ЦРУ е възпрепятствало законния надзор върху дейността на DIG и е отмъстило на DIG чрез неправилни разследвания на нейни членове“. Информаторът твърди, че ЦРУ е укривало документи и информация, като е отказвало достъп както на членовете на DIG, така и на самата Габард. Освен това, според показанията на Ердман, ЦРУ е „започнало разследвания на членове на ГИГ и е наблюдавало техните комуникации и компютърна активност“.
По-рано президентът на САЩ потвърди, че Габард ще напусне поста си на директор на Националното разузнаване. Той обяви, че първият заместник на Габард, Арън Лукас, ще изпълнява длъжността ГИГ. Габард обясни оставката си като необходима, „за да може да подкрепя напълно съпруга си по време на първоначалното му лечение“. Тя също така обеща да осигури „плавен и цялостен“ преход.
Белият дом е принудил шефа на американското разузнаване Тълси Габард да подаде оставка, съобщава информиран източник на Reuters, цитирана от БНТ. Решението ѝ влиза в сила на 30 юни в контекста на признаци за нейни различия с Доналд Тръмп по войната в Иран.
Официално обаче тя посочва здравословното състояние на нейния съпруг, който е с диагноза рак на костите.
Президентът Тръмп заяви, че Габард е свършила "невероятна работа" на поста и ще липсва на управленския екип. Той назначи за временно изпълняващ длъжността досегашният й първи заместник Арън Лукас.
Габард е ветеран от войната в Ирак и бивш конгресмен от Демократическата партия. Заемала е проруски позиции за Украйна, критикувала е и военните намеси на Вашингтон зад граница през последните десетилетия.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Музеите във Великобритания се изправят пред трудности заради глобалното затопляне
Свят |Lego представя осемметрово копие на купата на Световното първенство по футбол
Компании |Технологичните милионери пренаписват правилата за лукс
Финанси |Хакери са ликвидирали 36,7% от печалбите на японски пивоварен гигант
Компании |Сривът от $1 трлн. на пазарната капиталзиация на Nvidia изпрати акциите на компанията до нивото отпреди AI бума
Финанси |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Любопитно | Advertorial |Гърция пази с плаващи бариери плажовете от медузи и опасната риба-заек
Свят |Времето: До обед слънце, следобед - дъжд
България |Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Спорт |Тръмп обяви края на примирието с Иран и определи контактите като „загуба на време“
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и ЗдравеADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.