Зеленски заяви, че е обсъдил въздушната отбрана и санкциите с Тръмп на среща във Ватикана

ЕС

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е обсъдил системите за противовъздушна отбрана и санкциите срещу Русия с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп по време на среща в кулоарите на траурната церемония за папа Франциск във Ватикана. Той определи разговора като "най-добрата среща, която сме имали досега", предава Ройтерс.

Прекратяване на огъня и „силен“ отговор от Тръмп

Зеленски съобщи, че двамата са се съгласили, че 30-дневно прекратяване на огъня между Киев и Москва е правилната първа стъпка към постигане на траен мир.

По думите му, по време на импровизираната среща миналата седмица е повдигнал въпроса за санкциите, а отговорът на Тръмп е бил "много силен". Президентът не предостави повече подробности.

Двустранно споразумение за критични минерали

Зеленски подчерта и значението на споразумението за критично важни минерали, подписано от двете страни в сряда, като го определи като взаимноизгодно. Според него то ще помогне за защитата на бъдещите американски инвестиции, както и на територията и народа на Украйна.

Сделката, активно промотирана от Тръмп, ще предостави на САЩ преференциален достъп до украински минерали и ще улесни американски инвестиции във възстановяването на страната.

Фокус върху противовъздушната отбрана

В частта за сигурността Зеленски отново подчерта ключовото значение на модерни системи за противовъздушна отбрана – едно от основните искания на Киев към западните съюзници от началото на пълномащабната руска инвазия.

"Казах му колко системи са ни нужни. Той ми отговори, че ще работят по въпроса и че тези неща не са безплатни."

Мирни преговори и позицията на Киев

Споразумението за минералите беше постигнато на фона на нарастващо разочарование от страна на САЩ относно липсата на напредък в мирните преговори между Русия и Украйна.

Киев настоява за незабавно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня. Руският президент Владимир Путин заяви, че „по принцип“ е съгласен, но добави, че има редица въпроси, които трябва да бъдат изяснени преди постигане на споразумение.

Зеленски отхвърля предложението за кратко примирие

В отговор на предложението на Москва за тридневно прекратяване на огъня около 9 май – деня, в който Русия отбелязва победата над нацистка Германия – Зеленски заяви, че би приел само примирие с продължителност 30 дни.

Липса на гаранции за сигурност на 9 май

Украинският президент посочи, че заради продължаващия конфликт страната му не може да гарантира сигурността на чуждестранните високопоставени гости, които биха присъствали на традиционния парад в Москва.

"Ние не можем да носим отговорност за случващото се на територията на Руската федерация. Те са отговорни за вашата сигурност и затова ние няма да дадем никакви гаранции", заяви Зеленски.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната