Актуална информация за облачната трансформация
Вулканът в Исландия роди нов облак, който се носи към Северна Европа и заплашва да доведе до нов транспортен хаос тъкмо, когато трафикът започна да се нормализира. Ако настоящите метеорологични условия се задържат, през следващите 24 часа вулканичната пепел вероятно ще премине над южната част на Северно море, Британските острови, Дания, Скандинавския регион и евентуално - северната част на Франция, съобщи авиометеорологичният център в Тулуза.
И докато въздушният трафик във Франция започна постепенно да се възобновява, Норвегия отново затвори част от въздушното си пространство в югозападната част на страната. Очакваният нов облак принуди "Бритиш еъруейз" да анулира всички свои полети на къси и средни разстояния. Малко по-рано компанията обяви, че ще се опита да поднови част от тях от 19 ч. днес.
Засега небето над Великобритания ще остане затворено за полети под 6000 м. Шотландия отваря небето си, съобщиха от Британската служба за контрол на въздушния трафик. Прашният облак, който все още е със силна активност, ще се движи по-ниско от преди, на 5000 м. височина, предадоха от исландската метеорологична служба.
През три отделни кратера бълва пара и дим вулканът в Исландия, съобщи „Франс прес”. Те са локализирани при полет на бреговата охрана на Исландия, заедно с учени вулканолози и метеоролози. Наблюденията от първа ръка са установили, че издигащият се облак дим „от извора”вече е по-малък и по-светъл, което означава намалена концентрация на вулканична пепел.
В края на седмицата, под влияние на метеорологични промени първият облак от вулканична пепел, който премина над цяла Северозападна Европа и се насочи към Русия и Украйна се очаква да смени посоката и да тръгне към Арктика, предадоха от Световната метеорологична организация. „Сегашната система с високо налягане, слаби ветрове и бавно спускащи се въздушни маси в центъра не помага много за разсейването на облака,” се казва в бюлетина на агенцията на ООН. „Тази ситуация се очаква да се промени към края на седмицата, когато над Исландия ще се развие система с по-ниско налягане и ще промени посоката на ветровете. Тази промяна ще изтласка пепелта към Арктика, а дъждовете, свързани с ниското атмосферно налягане ще доведат до известно отмиване на пепелта на по-ниски нива в атмосферата,” обясняват още експертите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.