Аутопсията на Литвиненко - една от най-опасните в историята

Аутопсията на Литвиненко - една от най-опасните в историята

Тялото на бившия руски шпионин Александър Литвиненко, отровен с полоний през 2006 г. в Лондон, било толкова радиоактивно, че аутопсията била една от най-опасните, извършвани някога, съобщиха световните агенции, цитирайки съдебния патолог Натаниел Кери.

Бившият агент от КГБ почина на 23 ноември 2006 г. в болница в Лондон след три седмици мъчителна агония, припомня Франс прес.

Часове след смъртта му анализите показали, че той е бил отровен с полоний-210. Извършената на 1 декември 2006 г. аутопсия потвърди, че Литвиненко е погълнал голямо количество от разтворимото и силно токсично дори в нищожни дози радиоактивно вещество.

Три седмици преди смъртта си Литвиненко пил чай в лондонския хотел "Милениум" с други двама бивши руски агенти - Андрей Луговой, който днес е депутат, и бизнесмена Дмитрий Ковтун.

Вечерта след срещата в хотела Литвиненко получил гадене и остри болки в корема. По-късно цялата му коса опада, а 22 дни след постъпването му в болница той почина от сърдечно-дихателна недостатъчност, причинена от отказа на повечето от органите му да функционират.

При аутопсията д-р Натаниел Кери и двамата му сътрудници носели специални двойни защитни костюми, които покривали цялото тяло и главата и били захранвани с филтриран въздух, отбелязва Ройтерс. Тримата съдебни медици работели с ръкавици, затегнати със скоч, за да се избегне радиоактивно заразяване.

В писмо, написано от Литвиненко на смъртния му одър, той обвинява президента Владимир Путин, че лично е поръчал убийството му. Кремъл, който отказва да екстрадира двамата главни заподозрени, отрича обвинението.

Един от най-големите ядрени специалисти във Великобритания - жена, представена само като А1, казала в хода на разследването, че дори нищожно количество - от няколко нанограма до няколко микрограма полоний - може да е смъртоносно.

Тя потвърдила, че следи от значително количество полоний са били открити по чайник в хотел "Милениум". Специалистката казала също, че е невъзможно да се 
определи какъв е произходът на полония. Производството му е изключително сложно и скъпо, изисква ядрен реактор и се оценява на по-малко от 100 грама годишно в световен мащаб, като голямата част е от руски произход.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул