Аутопсията на Литвиненко - една от най-опасните в историята

Аутопсията на Литвиненко - една от най-опасните в историята

Тялото на бившия руски шпионин Александър Литвиненко, отровен с полоний през 2006 г. в Лондон, било толкова радиоактивно, че аутопсията била една от най-опасните, извършвани някога, съобщиха световните агенции, цитирайки съдебния патолог Натаниел Кери.

Бившият агент от КГБ почина на 23 ноември 2006 г. в болница в Лондон след три седмици мъчителна агония, припомня Франс прес.

Часове след смъртта му анализите показали, че той е бил отровен с полоний-210. Извършената на 1 декември 2006 г. аутопсия потвърди, че Литвиненко е погълнал голямо количество от разтворимото и силно токсично дори в нищожни дози радиоактивно вещество.

Три седмици преди смъртта си Литвиненко пил чай в лондонския хотел "Милениум" с други двама бивши руски агенти - Андрей Луговой, който днес е депутат, и бизнесмена Дмитрий Ковтун.

Вечерта след срещата в хотела Литвиненко получил гадене и остри болки в корема. По-късно цялата му коса опада, а 22 дни след постъпването му в болница той почина от сърдечно-дихателна недостатъчност, причинена от отказа на повечето от органите му да функционират.

При аутопсията д-р Натаниел Кери и двамата му сътрудници носели специални двойни защитни костюми, които покривали цялото тяло и главата и били захранвани с филтриран въздух, отбелязва Ройтерс. Тримата съдебни медици работели с ръкавици, затегнати със скоч, за да се избегне радиоактивно заразяване.

В писмо, написано от Литвиненко на смъртния му одър, той обвинява президента Владимир Путин, че лично е поръчал убийството му. Кремъл, който отказва да екстрадира двамата главни заподозрени, отрича обвинението.

Един от най-големите ядрени специалисти във Великобритания - жена, представена само като А1, казала в хода на разследването, че дори нищожно количество - от няколко нанограма до няколко микрограма полоний - може да е смъртоносно.

Тя потвърдила, че следи от значително количество полоний са били открити по чайник в хотел "Милениум". Специалистката казала също, че е невъзможно да се 
определи какъв е произходът на полония. Производството му е изключително сложно и скъпо, изисква ядрен реактор и се оценява на по-малко от 100 грама годишно в световен мащаб, като голямата част е от руски произход.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ