Балканите - смразяваща корупция
Чанти с пари в офиса на премиера, който има слабост към скъпите часовници. Натрупване на главозамайващо богатство от контрабанда на цигари. Или пък пълната гротеска: държавен глава, който, както се твърди, е лидер на мафиотски групи за трафик на бъбреци от убити затворници през 90-те години на 20 век. Това е част от анализ на в. „Лос Анжелис таймс” за Балканите.
Където и да погледнете на Балканите, все ще срещнете обвинения за корупция на най-високо ниво. Но докато някои смятат, че феноменът е регионален проблем, други виждат напредък: преди две десетилетия Балканите бяха разкъсвани от войни, а сега нациите им желаят да се присъединят към ЕС. В същото време необходимостта от разследвания и процеси е особено голяма.
„Години наред организираната престъпност и корупцията не срещаха почти никакви пречки, които да спират растежа и да ограничават влиянието им в Югоизточна Европа. Това сега се променя заради наложените от ЕС изисквания върху регионалните правителства”, казва политическият анализатор за Балканите Миша Глени.
Има опити за оборване на обвиненията както от бивши, така и от настоящи лидери в Хърватия, Черна гора и Косово. Но нервът е чувствителен и много отвъд границите на балканските страни.
Членовете на ЕС - България и Румъния, са все още под натиска на Брюксел, за да се борят срещу корупцията и рушветите, въпреки че са минали над 3 години от присъединяването им съюза. Наскоро Германия и Франция предупредиха, че твърде ранното допускане на двете държави в Шенген ще има „сериозни последствия” за сигурността на блока. Това забавя импулса за разширяването на ЕС към Балканите.
Прочистването на горните слоеве може да се окаже трудно за Хърватия, Черна гора, Македония, Сърбия, Босна и Косово – бивши югославски републики, опетнени с репутацията на корумпирани страни.
Според „Трансперънси интернешънъл” за възприемането на корупцията Македония и Хърватия се намират на 62-о място, Румъния – на 69-о, а България – на 73-о място. За сравнение, този индекс нарежда старите страни-членки на ЕС като Германия и Франция на 15-о и 25-о място, което означава, че Балканите имат много за наваксване.
Това се отнася особено силно за Босна, която се подрежда на 91-о място, и за Косово с неговото 110-о място.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.