Българите - образовани, но бедни

ЕС

Българите са една от най-образованите нации в света. Такава е обективната истина, отчетена в статистическия масив на Световната банка. Финансовата институция отмени платения абонамент и даде свободен достъп до статистическите си данни за общо 209 държави света. Някои архиви покриват период от 50 години, а цялата база е най-всеобхватният източник на информация за човешкото развитие. То се проследява по над 900 показателя за нуждите на Световната банка.

Според информационният масив, 98.3 на сто от населението у нас е грамотно. В същото време сме сред най-бедните нации в Европа със средногодишен доход на глава от населението за 2008 г. от 5 490 долара. За сравнение, средният годишен доход в западноевропейските страни-членки на ЕС се движи от 44 000 до над 50 000 долара годишно. Чехия, Полша и балтийските републики имат средни годишни доходи от около 15 000 долара. В Словения средният доход е над 24 000 долара.

По доходи България е съпоставимас Беларус и Сърбия, а Черна гора е преди нас с 1000 долара на глава от населението отгоре. Румънците също са по-богати със средни годишни доходи от 8280 долара.

В Европа, най-състоятелни са гражданите на Лихтенщайн с почти 100 000 долара доход на глава от населението, Люксембург с 69 390 долара, Норвегия с 87 340, Дания с 58 800 долара, Швейцария с 55 510 долара, Швеция – 50 910 долара и Холандия – 49 340 долара.

Най-бедната европейска държава е Молдова със среден годишен доход на глава от населението 1500 долара. А най-бедни в света са Бурунди със 140 долара годишен доход и Демократична република Конго със 150 долара.

На фона на колабиралото ни здравеопазване направо невероятно звучи друг факт от статистиката на Световната банка – че средната продължителност на живота у нас е 73 години, докато същият показател за света 69 години. Това звучи още по-странно като се има предвид друг отчет на банката според който за здравни нужди през 2008 година България е похарчила едва по 384 долара на глава от населението. С подобни икономични разходи за здраве са само Маршалските острови, Намибия и Румъния.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства