Български експерт: Ситуацията с АЕЦ „Фукушима 1” е на кантар

Български експерт: Ситуацията с АЕЦ „Фукушима 1” е на кантар

Български експерт: Ситуацията с АЕЦ „Фукушима 1” е на кантар

Ситуацията с АЕЦ „Фукушима 1”, условно казано, е на кантар. Тези атомни реактори са много стари като техническо и технологично решение, те са едноконтурни, докато нашите са двуконтурни. Независимо от всичко, централите са се държали перфектно от гледна точка на ядрена безопасност до момента, докато не е възникнало надпроектно събитие, заяви в интервю за „Фокус“ българският енергиен експерт проф. Атанас Тасев.

Тасев обяснява, че централите са реагирали изключително точно спрямо самата сеизмична обстановка, но приливната вълна е лишила от захранване охлаждането на реакторите. „Специално този тип реактори са изключително критични в това отношение“.

Според проф. Тасев, засега е много трудно да се каже как ще се развие ситуацията. Той обясни, че директното вливане на морска вода в реакторите на практика е последната възможност за охлаждане.

„Те нямаше да прибегнат до морската вода, защото очевидно ще настъпят много сериозни разрушения в активната зона, а всякакви ремонтни работи в тази зона са свързани с колосални разходи. Моята оценка е именно в това направление – че тук целта е просто да не се случи по-неприятното, т.е. да има разхерметизиране на корпуса на реактора и директно изхвърляне на тежки метали в атмосферата”, посочи проф. Тасев.

По думите му, още по-лошо пък ще е, ако се стопи горивото. Реакторите във Фукушима нямат уловители за стопилката - такива, каквито са предвидени за реакторите от АЕЦ „Белене”. Затова е непредсказуемо какво може да се случи в близките години в района на централите. Вече има данни за заразяване на  подземните източници за вода и не е ясно какво ще се случи от гледна точка на радиоактивното замърсяване в района. Снощи, икономическият министър Трайчо Трайков поиска допълнителни гаранции от руската компания "Росатом" за сигурността на бъдещите реактори в АЕЦ "Белене". А тази сутрин еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че трябва да се преразгледа въпросът с Втора атомна в България като на преден план излязат въпросите за техническата и геоложката безопасност на проекта.

Рано тази сутрин трета експлозия разтърси АЕЦ „Фукушима 1”, след която нивото на радиация се е увеличило многократно, достигайки 400 милисиверта на час.

Малко по-късно властите обявиха, че в района на АЕЦ-а е отчетено ниво на радиацията, превишаващо 400 пъти годишната норма.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ