Български медици в Мали застрашени от ебола

Български медици в Мали застрашени от ебола

Български медици в Мали застрашени от ебола

Четирима български военни медици, които са част от мисията на Европейския съюз в западноафриканската държава Мали се намират в непосредствен досег със заразени от болестта ебола. Това съобщи bTV като се позова на източник, пожелал анонимност. 

Хотелът, в които се намират медиците, изпратени  да се грижат за здравето на чуждестранния военен контингент в Мали, е на 50 метра от клиниката „Пастьор”. В нея в момента се лекуват двама местни жители, заразени от смъртоносния вирус.

Случаят е докладван във ВМА и в кабинета на военния министър Николай Ненчев, допълва телевизията. Очаква се да бъдат предприети стандартните оперативни процедури. Ако има реална опасност от заразяване със смъртоносната боест, българите ще бъдат евакуирани заедно с френския контингент, под чието командване се намират.

Ако здравето им е вън от опасност, мисията им ще продължи до февруари 2015 г.

Междувременно американската агенция "Ройтерс" съобщава, че полицията в Мали е затворила клиниката "Пастьор", която се намира в столицата Бамако снощи, заради опасения от разпространение на вируса. Един от медиците на мястото твърди, че в клиниката е починала от ебола медицинска сестра, която е контактувала с пациент, пристигнал от Гвинея и починал със симптоми на ебола в края на октомври. Жената е починала снощи. Министърът на комуникациите на Мали Махамаду Камара днес е потвърдил, че тестове са показали, че причината за смъртта на двамата е ебола, посочва ABC News. 

Мали регистрира първия смъртен случай от ебола на територията си миналия месец, когато почина 2-годишно дете, заболяло от вируса в съседна Гвинея. От тогава не беше отчетен нов смъртен случай, който да се свързва с болестта - този вторник изтече 21-дневният карантинен период, в който бяха поставени всичките 108 души, имали контакт с детето. 

Страната има 800-километрова граница с Гвинея, която наред с Либерия и Сиера Леоне бе най-лошо засегната от епидемията от ебола. Вирусът уби повече от 5000 души в Западна Африка от началото на разпространението му през февруари 2014 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ