В Кайро избухнаха нови религиозни сблъсъци

В Кайро избухнаха нови религиозни сблъсъци

Шестима убити и приблизително сто ранени – такива са последиците от снощните сблъсъци, разиграли се между мюсюлмани и християни в Кайро, Египет, съобщи БНР.

Конфликтът избухва, след като мюсюлмани, въоръжени включително с коктейли „Молотов, нападат коптската църква „Св. Мина”, разположена в работническия квартал Имбаба. Мотивите им – да освободят християнка, която (по думите им) била задържана против своята воля, след като поискала да приеме исляма.  

Въпреки че египетското Министерство на здравеопазването не уточнява вероизповеданието на жертвите, се смята, че шестте загинали са копти, т.е. египетски християни (те представляват около 6-10 процента от населението в страната).

Египетската армия е категорична, че прави всичко възможно, за да установи реда в столицата и да предотврати евентуални сблъсъци от този род. Според нов закон всеки, присъстващ на подобни мероприятия, може да бъде арестуван.

Същевременно премиерът Есам Шараф свика кризисно заседание на кабинета във връзка с вчерашните бандитски прояви (включително подпалването на църквата „Дева Мария” в същия квартал) и отложи визитата си в Обединените арабски емирства.





Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Изследване на ДНК: Хитлер е имал висок риск от аутизъм, биполярно разстройство и шизофрения
Германия ще събира наборни войници чрез жребий и със задължителен медицински преглед
Устойчив комфорт: как GROHE Rapido Heat Recovery сваля енергийните разходи в банята
На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Лидерските навици, които карат хората да ви се доверяват
И Си Дзинпин няма да присъства на срещата на Г20
Четири месеца подред България е страната в ЕС с най-силен спад на промишленото производство