Вароша – призрачният курорт на Кипър
„Добре дошли във Вароша – най-добре пазената тайна на Средиземноморието. Километри пясъчна ивица и там сте само вие и природата. Десетки грандхотели, където ще трябва да си изберете стаи. Само не забравяйте да си вземете отверки и да направите дупка в оградата, която го загражда. И се оглеждайте за армейските патрули със заповед да ви застрелят на място, ако влезете.“
С тези думи Би Би Си започва любопитен материал за Вароша – изоставен и изолиран със заграждения гръцки квартал на кипърския курорт Фамагуста. В продължение на десетилетия той се издига зловещо необитаем. Ето какво разказва за него британската медия.
Преди разделението на Кипър през 1974 г. Вароша бил процъфтяващо курортно място за отдих. Много богати и известни хора от цял свят били привличани от плажовете му, които били сред най-добрите в Кипър. Ричард Бъртън и Бриджит Бардо често прекарвали ваканции там. Хотел „Арго“ на „Джей Еф Кей“ авеню в него бил сочен за любим на Елизабет Тейлър. Имало и местни жители, които го поддържали.
„Всеки, който идва от Вароша, изпитва към него романтична носталгия“, коментира Вася Маркидес – 34-годишна американка от кипърско-гръцки произход. Нейната майка е израснала там. „Всички (местни хора- б.р.) говорят за него като за някогашен център на художествени и интелектуални дейности. Описват го като Френската Ривиера на Кипър“, казва тя.
Преди 40 години обаче всичко се променило. Възникнало междуетническо насилие, което завършило с удар на гръцката военна хунта. Турция нападнала Кипър и окупирала една трета от острова в северната му част.
Когато войските приближили Вароша, местната гръцко-кипърска общност панически избягала с намерението да се завърне, когато положението се успокои. Курортът бил заграден с телени мрежи от турските военни. Не след дълго се превърнал в призрачен град. От тогава до днес е такъв. Със своя резолюция от 1984 г., ООН призовала да бъде предаден на нейния контрол и и забранила всички опити да бъде повторно населен от други хора, освен тези, които били принудени да го напуснат.
От избягалите местни жители майката на Меркинде - Емили - тъкмо се била омъжила, когато била принудена на напусне дома си. Сватбените й подаръци все още са в килера на изоставения й семеен дом. Други нейни съграждани разказват истории за оставени да се готвят гозби в кухненски съдове. Домове били напуснати внезапно. През 2003 г. забраната за пътуване била облекчена за първи път. Това позволило на кипърците от двете страни на курорта да прекосят буферната зона на ООН, известна още като „зелена линия“. „В ума си съхранявах картина, в която мястото беше истински рай“, казва Вася Маркидес. „Но, когато попаднах там, го почувствах като вид постапокалиптичен кошмар“, казва тя. По думите й природата е превзела мястото. Храсти и дървета са обхванали всичките шест квадратни километра на Вароша. Клони са пробили прозорците на стаите.
Предупредителни знаци забраняват правенето на снимки и филми на мястото. Преминаващите рискуват живота си. Бивши местни жители често слагат любовни писма и цветя на оградите. Освен турските военни, малцина са влизали вътре от десетилетия. Тези, които са го правили, описват необикновени гледки. Търговски център за автомобили, предлагащ модели от 1974 г. Витрини на магазини със старомодни манекени. Пясъчни дюни по морския бряг, населявани от рядко срещани мордки костенурки.
Сега, живеейки в Ню Йорк, Вася Маркидес провежда кампания за възраждане на Вароша като екологичен град - модел за устойчивост и мирно съжителство. За идеята си вече е събрала доста съмишленици. Сред тях има гръцки и турски кипърци, което е забележително.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.