Вашингтон – основен източник на кризи
„Няма победители в тази ситуация. Последните няколко седмици нанесоха абсолютно ненужен удар по нашата икономика.” Това заяви американският президент Барак Обама в първи коментар след постигната в последния момент договореност за възстановяването на финансирането на държавната администрация.
„Засега не знаем доколко сериозен е този удар, но за всички е ясно – споровете около бюджета забавиха ръста на икономиката ни. Попречихме си сами. И в името на какво? Невъзможно е тази криза да бъде оправдана от икономическа гледна точка”, заяви Обама.
По данни на международната рейтингова агенция Standard & Poor's, частичното преустановяване на работата на американската държавна администрация струва на американската икономика $24 млрд.
„Не е новина, че американците се умориха от Вашингтон. В момент, когата нашата икономика се нуждае от нови работни места, ние станахме свидетели на криза, създадена от самите нас. Последните четири години имахме ръст, нашите предприятия създаваха работни места. Тези, които доведоха страната до това да прекрати работата на институциите, заявяват, че са действали в интерес на САЩ. Но за последните три години нищо друго не е подкопавало икономиката така, както безумната тактика на политиците, която непрекъснато генерира кризи”, коментира още Обама.
Световната икономика се нуждае от по-балансирана финансова система, която да не зависи толкова силно от икономическите и политически проблеми на САЩ и от американския долар. Такава гледна точка сподели междувременно в интервю за CNBC Паскал Лами, ръководил Световната търговска организация в продължение на 8 години. Лами прогнозира, че в дългосрочна перспектива САЩ ще загубят доминиращото си положение.
“Краткосрочните политически кризи могат да имат сериозни негативни последствия за световната икономика. Тя е твърде уязвима от проблемите на САЩ. Убеден съм, че в дългосрочна перспектива, международната монетарна система ще стане по-балансирана, отколкото е сега. Китайската валута ще стане напълно конвертируема. Не ме питайте кога точно ще се случи това. Но е ясно, че привилегированото положение на САЩ ще изчезне. В крайна сметка всичко това ще стабилизира световната икономика. Ще е нужно време да се случи. Но вече виждаме стъпки в тази посока – Китай активно установява двустранни валутни споразумения с различни страни по света”, коментира Лами.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.