Втори реактор в Япония остана без охлаждане

Втори реактор в Япония остана без охлаждане

Втори реактор в Япония остана без охлаждане

Реактор 3 в атомната електроцентрала „Фукушима 1” остана без охлаждане, съобщи агенция „Ройтерс”. Подобен проблем възникна и при реактор 1, при който имаше слаб взрив след мощното земетресение с магнитуд 8,9 по Рихтер.

Персоналът на „Фукушима 1” прави всичко възможно, за да охлади реактора с морска вода, съобщи представител на японската агенция за ядрена сигурност.

В 00:30 българско време компанията, която оперира централата, „Токио Илектрик Пауър” обяви, че е започнала подготовка за изпускане на радиация от втория проблемен реактор. Тя обаче не уточни под каква форма ще стане това.

Въпреки че все още няма признаци за опасно високи нива на радиация в атмосферата, представител на японските власти заяви, че „съществува вероятност за топене на ядрото” в два от ядрените реактори. Все още обаче няма официално потвърждение на това твърдение, тъй като специалистите не могат да се доближат твърде близо до реактора и да проверят неговото текущо състояние.

Според Оли Хейнонен, бивш експерт от Международна агенция за атомна енергия, самият факт, че японските власти са решили да залеят реакторите със солена вода (която ще повреди определени деликатни части от оборудването), означава, че те вече са се отказали от тях. „Централата е на поне 40 години. За нея всичко приключи” – коментира г-н Хейнонен.

В района на префектурата Фукушима са разположени две атомни централи, които се намират на около 12 км разстояние една от друга. „Фукушима 1”, наричана още Даичи, разполага с 6 реактора. Три от тях са изключени по време на самото земетресение. „Фукушима 2” пък има 4 реактора, които са били деактивирани автоматично при първите трусове още в петък.

На този етап японската агенция за ядрена сигурност определя 4 степен на нивото на опасност (по скала от 1 до 7). За сравнение – експлозията в Чернобил през 1986 г. получи 7, докато инцидентът в Пенсилвания от 1879 г. – 5.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ