Грижите за възрастни - един бизнес с бъдеще

Грижите за възрастни - един бизнес с бъдеще

Компаниите, които предлагат платени грижи за възрастни хора, печелят все повече, съобщава сп. „Тайм”. Мощните икономики със застаряващо население като Япония и Германия са идеалното място за развиването на този вид услуги.

Концепцията на бизнеса с грижи за възрастните не е сложна, но е печеливша. Обикновено фирмите, които се занимават с това, изпращат в дома на пенсионера човек (най-често жена над 40 г.), който получава заплащане на час, за да върши домакинска работа като пране, готвене, гладене и т.н.

Компаниите в този бранш отдавна са наясно, че домашните и медицински задължения не са единственото, от което се нуждаят възрастните хора. Домакините често са самотни и емоционално чувствителни хора. Те предпочитат служителя, изпратен от фирмата, да остане по-дълго, за да си поговори с тях и да им прави компания, въпреки че са наясно, че всеки допълнителен час от престоя се заплаща.

Много от фирмите, които се занимават с този вид бизнес, разпространиха дейността си в десетки държави, отбелязва още „Тайм”. В някои общества услугата се възприема по-трудно и дори среща съпротива. В Япония например е прието децата да се грижат за възрастните си родители. Въпреки това идеята със сигурност работи навсякъде.

Американската компания Home Instead например работи в 18 страни и разполага с правата да предоставя грижи за възрастните в 268 района. Услугата й в САЩ струва 18.40 долара на час, като само половината от тях отиват като хонорар за наетия гледач.

Застаряващото население в света ще се увеличава и по данни на световната статистика към 2050,    15% от жителите на планетата ще са над 65 годишна възраст. Това означава, че този вид бизнес ще бъде все по-търсен, коментира още „Тайм”.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ