Двете най-големи икономики в света напредват, третата изостава

Двете най-големи икономики в света напредват, третата изостава

Двете най-големи икономики в света напредват, третата изостава

Икономиките на САЩ и Китай бележат напредък, показват анализи, цитирани от световните агенции. Япония обаче е в рецесия. За състоянието на трите топ икономики в света излъчва информация и Би Би Си.

В началото на втория мандат на президента Барак Обама безработицата в Щатите падна до най-ниското си ниво от четири години насам. Тя е достигнала 7,7%. През ноември в Америка са били създадени 146 хиляди нови работни места, сочат официални данни от страната. Ръстът на заетостта е значително над очакванията на анализаторите. Тенденцията за свиване на безработицата продължава от юли насам, дори и след преминаването на опустошителния ураган Санди, който удари американското източно крайбрежие през миналия месец.

В Китай индустриалното производство се покачва, наред с вътрешното потребление. Производството на азиатския гигант е нараснало със „скромните” 10,1% през ноември, сравнено с резултатите му година по-рано. Този ръст е по-добър от очакваното и е най-силен като представяне от месец март насам. Междувременно продажбите на дребно в китайските магазини са нараснали с 14,9%. Това е повече, отколкото в последните 9 месеца. Официалните икономически данни са първите представени, откакто управляващата комунистическа партия назначи през миналия месец новите си лидери. Те ще ръководят втората най-голяма икономика в света през следващите 10 години.

Япония обаче навлиза в рецесия, съобщи днес Би Би Си. Икономиката й се е свила с 0,9% в тримесечието от юли до септември. В предишния отчетен период между април и юни състоянието й бе ревизирано от 1% растеж на 0,03% свиване. Това означава, че третата най-голяма икономика технически е в рецесия – тя има свивания в две поредни тримесечия. Япония продължава да се възстановява от миналогодишното земетресение от 9 по Рихтер и последвалото го цунами. Процесът обаче бе забавен от комбинация от фактори – забавяне в ключовите пазари като САЩ и Еврозоната, антияпонски протести в Китай – най-големият й търговски партньор. Японската валута обаче отбеляза засилване спрямо еврото и долара.

Междувременно най-голямата европейска икономика – Германия – намали прогнозата си за растеж. Централната банка на страната „Бундесбанк” промени очакванията си за състоянието й и обяви, че през 2013 г. в Германия може да се очаква рецесия. Растежът й сега се предвижда като само 0,4% през следващата година. През юни се смяташе, че той ще бъде значително повече – 1,6%. През 2014 г. обаче се предвижда значително възстановяване и ръст на германската икономика от 1,4%. Прогнозата на „Бундесбанк” бе обявена ден след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги намали прогнозата си за растеж в еврозоната. Преценката си той обясни със стагнацията във водещите страни, които използват еврото – Германия, Франция и Холандия. Южноевропейските икономики Италия и Испания са в рецесия вече повече от година. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ