Държавите оазиси на мир в света
През 2011 г. световният мир се подобрява за първи път от три години насам. Случаите на тероризъм намаляват, глобалната икономическа криза също леко отстъпва, като освобождава много страни от ангажимента им за сериозни разходи във военния си бюджет. Въпреки това, докато в някои части на света ситуацията се подобрява, други са на обратния полюс в резултат на увеличаващите се цени на стоките, нарастването на протестите и вътрешнополитическите конфликти.
Наскоро Институтът за световна икономика и мир публикува шестото издание на „Глобалния индекс на мира“. Докладът разглежда 158 страни от „третия свят“ заедно с развиващи се, както и вече развити държави от целия свят на базата на 23 отделни показатели, които, комбинирани заедно, измерват относителното ниво на вътрешни и външни конфликти в страната.
Според специалистите изготвили доклада, понятието мир е изключително трудно за дефиниране, като в най-основната си форма означава хармония, постигната от липсата на война или друг политически проблем. От организацията отчитат, че тези страни, които могат да избегнат военни или дипломатически конфликти с други нации и успяват да поддържат стабилността и безопасността в рамките на собствените си граници се определят като мирни.
Ето кои са начело по този показател:
1. Исландия е страна с около 320 хил. жители и за втора поредна година печели признанието за най-мирна държава в света. Малката страна регистрира най-добър резултат по три от най-важните критерии, които определят победителя, а именно ниво на убийства, внос на оръжие и вероятност от бурни обществени демонстрации. По ирония на съдбата исландците продължават да стягат финансовите колани, което им помогна да подобрят резултата си от миналата година. Исландската агенция по отбраната, която разполагаше с бюджет от 20 млн. долара през 2008г. сега е разпусната, според IEP. Оказва се, че страната няма постоянна армия, а военните й разходи възлизат на малко над 1% от БВП.
2. Дания се изкачи с две места нагоре в класацията тази година заради сериозните бюджетни съкращения за отбрана, които бяха наложени от правителството. Освен това в страната има изключително ниски нива на насилие и дипломатически конфликти, което, допълнено към демократичния модел на управление позволява на датчаните да се радват на една много висока степен на общ мир. Показателен е също и фактът, че Дания има значително по-високо равнище на свобода на словото и независими медии.
2. Нова Зеландия бива класирана от IEP в топ пет на класацията от 2007 г. насам, като тази година малката държава дели второто място с Дания сред 158-те изследвани държави. Ограниченият военен капацитет, полупразните затвори и силните дипломатически отношения с Австралия играят основна роля за високия резултат на малката островна държава. Единственият негатив на страната е най-високия рейтинг в Индекса за възприятие на корупция на „Амнести интернешънъл“.
4. Канада попада в топ 10 на най-мирните страни в света за четвърти път от последните шест години, като отсъства от него само през 2008 и 2010 година, след като броят на загиналите войници, които държавата изпраща в Афганистан се увеличава. Най-големият удар срещу рейтинга на мира на Канада идва от сравнително високите и военни способности, въпреки че в момента не е замесена в никакви конфликти. Като цяло, обаче страната има добри отношения със съседите си и е част от Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Освен това канадците се радват на някои от най-високите нива на граждански свободи в света, включително свобода на медиите и синдикатите.
5. Япония е втората най-мирна страна сред 25-те изследвани държави от Тихоокеанския регион, след Нова Зеландия. Въпреки това, “Амнести интернешънъл“ осъжда програмата на японското правителство за смъртно наказание на затворници, което се извършва без тяхното предварително знание. Друг минус, който дърпа азиатската държава назад в класирането е студените й дипломатически отношения с някои от съседите си, а именно Китай. Единственият положителен фактор, който се споменава от IEP е високата отговорност, която е поела страната по отношение на борбата с ядреното оръжие в световен мащаб.
6. Австрия е класирана като третата най-мирна страна в Европа заради минималното насилие и липсата на вътрешно-политически конфликти. Това може би се дължи на справедливото разпределение на доходите в обществото и добрите дипломатически отношения със съседните и народи. Статистиката показва, че австрийците отделят едва 0,6% от БВП за военни разходи, което очевидно допринася за общото благо без насилие и убийства.
7. Ирландия почти винаги попада в топ 10 на престижната класация, макар че през 2009 и 2011 година изпадна от нея заради силната икономическа и политическа криза, обясняват от IEP. Тази година страната отново се завръща сред десетте най-добри благодарение на намаляването на военните разходи до едва 1,2% от БВП, както и стабилизирането на политическата система, която има дълбоки последици върху вътрешния мир. Единствените конфликти, които се наблюдават вътре в държавата са между организираните общности на католици и протестанти.
8. Словения е класирана като най-мирната страна в Централна и Източна Европа. От IEP обясняват доброто постижение на страната с ниските нива на тежки престъпления, включително и убийства и малкия процент хора, лишени от свобода. Въпреки че, много от страните, които по-рано съставляваха държавата Югославия изпитват сериозни трудности да поддържат мира в региона, според Държавният департамент на САЩ, Словения е постигнала голям напредък в установяването на демократичните норми и зачитането на човешките права.
9. Финландия от 2007 година насам попада сред десетте най-мирни страни в света. Заради подобрението на ситуацията в останалите държави обаче, тази година скандинавците отстъпват леко назад в класирането, където миналата година бяха на седма позиция. За никого не е тайна, че Финландия води политика на стратегическа неутралност, като тя е и една от малкото страни в Европа, отказала членство в НАТО. Освен това скандинавската държавата има високи критерии по отношение на спазването на демократичните принципи като свобода на словото и медийното пространство.
10. Швейцария поддържа открита политическа култура с добре функциониращо правителство според доклада на IEP. Заедно с това страната е получила и най-ниската възможна оценка за политическа нестабилност в цяла Европа. Макар да е известна със своя неутралитет в световен мащаб, Швейцария поддържа силни връзки с другите нации в своя регион. Въпреки размерите си държавата е износител номер едно на оръжие в Европа, заради което може би се намира на дъното на топ 10.
А ето и кои са най-размирните страни в света:
1. Сомалия, която е разкъсвана от постоянни военни конфликти, бива определяна като най-тежката хуманитарна катастрофа в света, според ООН. Страната не е имала функциониращо държавно управление от 1991, когато то бива свалено вследствие на гражданска война. Сблъсъците между ислямистките бунтовнически групировки водени от различни военни диктатори са довели до смъртта и нарушаването на човешките права на милиони сомалийски граждани. Заради постоянните военни нападения над различни общности, средно 3,25% от населението напуска страната всяка година.
2. Афганистан. През 2011г. близо 3 хил. цивилни граждани са били убити в талибански атаки. Високото ниво на вътрешни конфликти в Афганистан е превърнало 3 млн. души в бежанци, разселени в различните краища на страната. Продължаващите и до днес военни сблъсъци нанасят огромни щети и върху икономиката на страната, като БВП на глава от населението за една година се равнява на 506 долара, което е сред най-ниските от всички държави изследвани от IEP.
3. Судан е сред първенците по бежанци и емигранти, които представляват 10,5% от цялото население, като по-зле са само Афганистан, Бутан, Кипър, Ирак и Сомалия. Правителството на страната бива обвинено в подпомагане на различни екстремистки групировки в Дарфур, като едновременно с това води и борба за освобождение на народа си. Освен това, африканската държава има възможно най-лошия резултат по отношение на достъпността на леко въоръжение, според IEP. През 2009г., Международният съд в Хага издаде заповед за арест на президента Омар Ал-Башир, който е обвинен във военни престъпления.
4. Ирак се превръща в най-размирната държава в Близкия изток за 2012 година, според IEP. Иракският народ е обект на потресаващ политически терор и бива подлаган на ужасни жестокости от страна на организираната престъпност в страната, която е отнела живота на 4,087 души през изминалата година. Държавата също така има и едно от най-зле функциониращите правителства в света обвинявано многократно в корупционни скандали. Единственият положителен факт е, че много иракчани са имали възможността да се завърнат по родните си места през миналата година, което е довело до намаляването на броя на бежанците до 9,4% от цялото население на страната.
5. Демократична Република Конго има най-висок отрицателен рейтинг по отношение на заплаха от военни конфликти, който неизменно се покачва от 2008 година насам. Влошаването на този показател се дължи на все по-високата вероятност от бурни демонстрации преди президентските избори особено след неуспешния опит за преврат в Киншаса, най-големият град в ДРК. „Хюман Райтс Уоч“ дори обвини националната армия в извършване на жестокости срещу граждани, включително и убийството на повече от 100 цивилни през 2009 г. Може би най-трагичното е, че страната има втората най-висока ставка в света на детска смъртност с 111,7 смъртни случая на всеки 1000 живородени деца.
6. Русия е една от страните с много високи нива на политически терор и корупция, което е предпоставка за нарушаване на човешките права на много от руските граждани. Според „Трансперънси Интернешънъл“, държавната цензура и малкия брой олигарси, които са легализирали бизнеса си, са успели да направят Русия една от най-корумпираните страни в света. Друга причина за ниския резултат на страната може би е открития конфликт със Северен Кавказ, включително части от Грузия, Дагестан и Чечня.
7. Северна Корея е виден представител на държава, използваща политически терор над гражданите си. За това говори утрояването на публичните екзекуции тази година след смяната на върховния пост в страната. Потъването на един южнокорейски военен кораб изостри отношенията между двете съседки, които дори бяха на прага на война. Истината е, че Северна Корея е силно милитаризирана като прекарва около 20% от БВП през армията си, което е нещо нормално ако иска да поддържа ракетната си програма и демилитаризираната си зона. Освен това страната страда и от сериозни проблеми с корупцията дори по високите етажи на властта, като през периода 1970 – 2000 година много правителствени служители бяха арестувани за трафик на наркотици в чужбина.
8. Централноафриканска република може би е непозната за много от хората по света, но неизменно се отличава като една от най-размирните територии на континента Африка. Лесният достъп до леки оръжия и високото ниво на организираната престъпност са най-големите пречки за мира в страната. Непрестанните конфликти между различните бунтовнически организации са довели до атакуването на села и взимането на заложници, предимно деца, които насилствено са принуждавани да станат войници. Тъй като военните сили и армията на страната не са се справили с проблема досега голяма част от хората живеят в постоянен страх от евентуални сблъсъци между бунтовнически групи.
9. Израел все още изпитва сериозни проблеми с опазването на мира в страната, въпреки подобрението, което се наблюдава в последните три години. Най-големите проблеми се оказват политическите репресии и лошите взаимоотношения със съседните и държави, които неизбежно водят до конфликтни ситуации най-често със Сирия и Ливан. Заедно с това Израел има и най-лоша оценка по отношение на оръжейния си арсенал и сериозните военни способности, които има.
10. Пакистан е получил изключително висока оценка за политически терор, което говори за това, че лидерите на страната нямат абсолютно никакви задръжки по отношение на преследване на лични или идеологически цели. Друг негативен критерий заради който държавата е получила нисък резултат е международните отношения със съседните и страни, което в голяма част се дължи на граничния конфликт с Индия в района на Кашмир, който продължава от 1947 година.
Източник: WallStreet 24/7
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.