Едуард Сноудън направи нови разкрития

Едуард Сноудън направи нови разкрития

Компанията Microsoft е работила в тясно сътрудничество с американските разузнавателни служби, позволявайки комуникациите на потребителите да бъдат прихващани. Освен това тя е помагала на Агенцията за национална сигурност (АНС) да заобиколи собственото криптиране на компанията и да следи разговори в популярната услуга Skype. Това показват секретни документи, получени от британския вестник „Гардиън” от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън.

Предоставените от Едуард Сноудън файлове илюстрират размера на сътрудничеството между Силициевата долина и разузнавателните агенции през последните години. Те хвърлят нова светлина върху работата на секретната програма „Призма”.

Документите показват, че:

  • Microsoft е помогнала на АНС да заобиколи нейното криптиране, за да се отговори на опасенията, че агенцията няма да може да прихваща уеб разговори в новия портал Outlook.com;
  • Kомпанията е работила с ФБР, тази година, за по-лесния достъп на АНС през „Призма” до облачната услуга SkyDrive, която има над 250 млн. потребители по света;
  • Mиналия юли, девет месеца след закупуването на Skype от „Microsoft”, АНС се хвали, че новият потенциал е утроил размера на събираните чрез „Призма” видеоразговори в Skype.
  • Материали, събирани чрез „Призма”, рутинно се споделят с ЦРУ и ФБР, като в един от документите на АНС описва програмата като „отборен спорт”.

От Microsoft заявиха, че не са давали на Агенцията пряк достъп до потребителска информация. Твърдят, че са предоставяли данни на свои потребители единствено при законни правителствени искания.

29-годишният бивш сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън разкри тайните програми на американското правителство за следене на технологичните комуникации на гражданите. Според изтеклата благодарение на него в медиите информация, САЩ прилагат държавни програми за следене на телефонните и онлайн комуникациите чрез пряк достъп до сървърите на поне 9 от най-големите интернет компании в страната като Google, Skype, Facebook и YouTube.

Повече от две седмици Едуард Сноудън е в неутралната зона на московското летище „Шереметиево”, където пристигна от Хонконг. Бившият сътрудник на ЦРУ не може да си купи билет за самолет, тъй като американският му паспорт е анулиран. Единствената възможност за него е да получи убежище.

Днес се разбра, че Сноудън е е обърнал към представители на руски и международни правозащитни организации и към адвокати с молба за среща, съобщи пред „Интерфакс” източник от администрацията на московското летище „Шереметиево”.

Сноудън, който се намира в транзитната зона на летището, „ще изрази своето отношение към маниакалната кампания на администрацията на САЩ за неговото преследване, която излага на опасност пътнически полети към редица латиноамерикански страни", посочи източникът.

Поканени на срещата са представители на организациите „Амнести Интернешънъл”, „Трансперънси Интернешънъл”, „Хюмън Райтс Уоч”, полската организация „Кридо Легал”, както и представителят на ООН в Русия. Сред поканените са и представители на руски правозащитни организации.

Предстои Сноудън да отговори на предложението на Венецуела за убежище, съобщи венецуелският външен министър Елиас Хауа пред АФП. В кулоарите на срещата на Меркосур в Монтевидео, на въпрос дали Каракас е получил отговор от Сноудън, министърът каза: „Все още не”. Той допълни, че неговото правителство няма контакт със Сноудън.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
5 техники за израстване на екипния дух
Италиански прокурори обвиниха 7 души и 2 фирми във връзка с дефектните части за самолетите Boeing