Едуард Сноудън потърсил убежище в 21 държави
Едуард Сноудън - човекът, който даде гласност на скандални тайни документи за програмите за подслушване и следене на САЩ – е подал молба за убежище до 21 държави, сочи информация, публикувана в "Уикилийкс". Сред страните, към които се е обърнал бившият консултант на Агенцията за национална сигурност (CIA) в САЩ, се включват Китай, Франция, Ирландия, Венецуела, Русия, Норвегия, Германия, Индия, Бразилия.
Молбите са били връчени от името на Сноудън от Сара Харисън - британска служителка в "Уикилийкс", която e придружилa на 23 юни Сноудън при пътуването му от Хонконг до Москва. Тя ги е предала снощи на летище "Шереметиево" на служител на руското консулство, който ще ги отнесе в съответните посолства в Москва. В документите се подчертава рискът от преследване срещу Сноудън в Америка.
Сноудън обвинява американският президент Барак Обама, че оказва натиск върху страните, в които е пожелал да се укрие. В пресинформация, публикувана в "Уикилийкс", той заявява, че Обама е наредил на вицепрезидента Джо Байдън да окаже натиск върху лидерите на страните, от които е поискал убежище, за да отхвърлят молбите му.
Същевременно президентът на Еквадор Рафаел Кореа коментира в интервю, че искането на политическо убежище от Русия може „окончателно да уреди” въпроса с убежището на Сноудън. Той посочи, че страната му не може да отговори утвърдително на молбата на Сноудън, защото не е на еквадорска територия.
Документите подчертават риска, който грози Сноудън от преследване от страна на САЩ. Руското консулство е започнало да разпраща молбите до посолствата на държавите, в които Сноудън иска убежище. Други държави, към които той е проявил интерес, са Ирландия, Холандия, Никарагуа, Норвегия, Полша, Испания, Швейцария, Финландия, Боливия, Австрия, Италия.
В началото на юни 29-годишният бивш сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън разкри тайните програми на американското правителство за следене на технологичните комуникации на гражданите. Според изтеклата благодарение на него в медиите информация, САЩ прилагат държавни програми за следене на телефонните и онлайн комуникации чрез пряк достъп до сървърите на поне 9 от най-големите интернет компании в страната като Google, Skype, Facebook и YouTube.
Повече от седмица Едуард Сноудън е в безизходица на московското летище „Шереметиево”, където пристигна от Хонконг. Бившият сътрудник на ЦРУ не може да си купи билет за самолет, тъй като американският му паспорт е бил анулиран. Единствената възможност е да получи убежище.
Вчера руският президент Владимир Путин заяви, че Русия няма да предаде на САЩ Едуард Сноудън, но че ако бившият служител на ЦРУ иска да остане в Русия, той трябва да прекрати дейността си, насочена срещу САЩ. Сноудън "не е руски агент", заяви Путин на пресконференция в Москва. Той отново увери, че руското разузнаване не работи с американския беглец.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.