ЕС с нова политика за подобряване на храненето в целия свят

ЕС с нова политика за подобряване на храненето в целия свят

Европейският съюз увеличава усилията си за борба със световния глад, продоволствената несигурност и недохранването. Такава е амбицията на току-що приетата от Европейската комисия нова политика, чрез която се цели подобряване на храненето при майките и децата, за да се намалят смъртността и заболяванията, както и причинените от недохранването спънки пред растежа и развитието.

„Недохранването е най-голямата заплаха за здравето на хората в развиващия се свят, като причинява най-малко една трета от случаите на детска смъртност и една пета от случаите на майчина смъртност. Тази шокираща и срамна действителност изисква по-добър, глобален и решителен отговор. ЕС е твърдо решен до 2025 г. да намали броя на недоразвитите деца със 7 милиона. Повишената международна мобилизация е от съществено значение. Ето защо днес призовавам и другите основни донори и участници от областта на развитието да се присъединят към нас в това глобално движение и да поемат своите ангажименти“, заяви еврокомисарят по въпросите на развитието Андрис Пиебалгс

Чрез новата политика се цели да бъде намален броят на децата под петгодишна възраст със забавен растеж (с нисък ръст за възрастта си и с увредено умствено развитие). Това ще бъде постигнато чрез изпълняване на ангажимента на ЕС да се помогне на държавите партньори да намалят до 2025 г. случаите на забавяне на растежа в тази възрастова група най-малко с 10% (7 милиона). Слабеенето на децата (което означава, че поради неправилно хранене те са твърде слаби за ръста си) също ще бъде предмет на новата политика.

Предвижда се да бъдат отпуснати повече средства за храненето и хранителната помощ от бюджетите на ЕС за хуманитарна помощ и развитие, както и тази помощ да бъде насочена по-ефективно и отговорно. Ще бъдат взети под внимание както последиците от недохранването, така и първопричините за него.

Например ЕС възнамерява да насърчи кърменето и други промени в поведението, да осигури основни хранителни микроелементи като желязото и да подкрепи дейности като обезпаразитяването и допълнителното и терапевтичното хранене (като лечението на тежко недохранените деца). Недохранването ще бъде овладяно и чрез инвестиции в развитието на селските райони, устойчивото селско стопанство, общественото здравеопазване, водоснабдяването и хигиенните условия, социалната закрила и образованието.

Новата политика предвижда също така по-активно сътрудничество с частния сектор, което може да допринесе за дейности като контрола на безопасността на продуктите, обогатяването на храните с минерали и витамини и повишаването на осведомеността посредством социален маркетинг.

„Крайната бедност, унищожителното въздействие на изменението на климата и нарастващата честота и интензитет на бедствията увеличават броя на гладуващите хора. Недохранването засяга децата особено силно ― и особено трагично. Като най-голям донор на хуманитарна помощ в света, Европейският съюз вече спасява живота на милиони хора. Но за намирането на устойчиви решения са необходими ангажирането и сътрудничеството на участниците от областта на хуманитарната помощ и развитието. И ние възнамеряваме да работим заедно, за да гарантираме, че през този век на изобилие и напредък бъдещето на милиони хора няма да бъде помрачено от недохранването", заяви Кристалина Георгиева, европейски комисар в областта на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ