Жега и отровен дим погубват стотици московчани, отварят спешни антисмог центрове
Фаталната комбинация от незапомнено високи температури и отровният дим от бушуващите в Подмосковието пожари са удвоили смъртността в Москва през последните дни.
"Обикновен, на ден регистрираме по 360-380 смъртни случая, а сега – по около 700. Смъртността се е удвоила", съобщи председателят на Комитета по здравеопазване на руската столица Андрей Селцовски, цитиран от агенция РИА "Новости". Под натиска на руските медии, здравното министерство обяви, че
до няколко дни ще излезе с официални данни за броят на жертвите, погубени от гъстия дим и горещините. В момента все още тече оценка и анализ на смъртните случаи, съобщиха от руското здравно министерство.
Въпреки тежкото положение властите засега се въздържат да обявят бедствено положение. В Москва вече са сформирани над 120 антисмог центъра, където хората могат да подишат свеж въздух в снабдени с климатици помещения. Центровете са отворени за граждани в правителствени сгради и болници.
В гасенето на огнения ад, причинен от 68 огнища в Подмосковието участват хиляди пожарникари. Общо, на територията на Русия в момента горят 564 пожара, което е с 200 по-малко от края на миналата седмица. Изцяло е потушен огънят в някои райони на републиката като Татарстан например.
Обстановката продължава да е изключително сложна и поради постоянното увеличаване на количеството въглероден двуокис във въздуха. Над европейската част на Русия то ежедневно се увеличава със 700 хил. тона, според официални съобщения.
Сериозно количество въглероден окис се наблюдава и над западната и централната части на Русия на височина около 5,5 километра. Според учените на тази височина газът може да се пренесе на значително разстояние. Появиха се и данни, че отровният облак вече е поел в посока Естония и Латвия.
Вероятността огнената стихия да освободи токсични вещества в ядрени централи или райони с висока токсичност е един от сценариите, които пораждат най-силни опасения в Русия.
Руските противопожарни служби минаха на денонощен режим на работа по гасенето на пожара, който гори върху площ от 7 хектара до ядрения център в Снежинск. Огънят вече е достигнал на 3 км. от ядрения център. Огнеборците правят всичко възможно да го овладеят и загасят в рамките на следващите 24 часа.
Ситуацията се усложнява и заради рекордно високите темпрератури в страната. Шефът на руската хидрометеорологична служба Александър Фролов обяви, че по неофициални данни, това е най-горещото лято в централната част на Русия от 1000 години насам. „Такива продължителни температурни аномалии не са регистрирани, откакто съществува службата. В историческите архиви също няма данни за подобно явление”, заяви Фролов.
Междувременно стана ясно, че командированите лично от премиера Борисов сто наши пожарникари са спасили от огъня руско село, цялото от дървени къщи с 300-годишна история. Руският премиер Владимир Путин е изпратил специална благодарност на Борисов за проявения професионализъм и всеотдайност от страна на българските огнеборци.
Борисов е предложил на руската страна България да приеме за рехабилитация деца и огнеборци, пострадали от пожарите. По време на разговора е присъствала и еврокомисарят Кристалина Георгиева, която е в България. Тя е информирала премиера Путин за мерките, които Европейската комисия предприема за подпомагане на Русия в тежката ситуация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.