За изборите в Русия и сълзите на Путин
Стотици военни камиони, микробуси с полиция, заплашителни, кръжащи хеликоптери и десетки хиляди войници за борба с масовите безредици в пълен ход, такава беше гледката в Москва по време на изборите.
Червеният площад и основните улици в града бяха изпълнени от около 100 000, мрачно изглеждащи хора, облечени предимно в черно, които бяха доведени там, за да празнуват победата на Владимир Путин. Премиерът на Русия официално спечели повече от 64% от гласовете на президентските избори. Това е много по-различна тълпа от привилегированата средна класа московчани, които обикновено могат да бъдат видяни на улица Тверска (известна като московското Пето Авеню) и които до голяма степен гласуваха срещу Путин. Актьори и певци се опитаха да стоплят про-Путин тълпата, което беше посрещната с ентусиазъм от малцина. А лидерът се обърна към тълпата с емоционална реч.
"Специално ви благодаря на тези, които се събраха днес в Москва, които ни подкрепиха във всяко кътче на огромната наша родина, на всички онези, които казаха "да" на нашата велика Русия", каза той, докато сълза се стичаше по неговото лице, брулено от вятъра.
"Ние спечелихме! Ние спечелихме в открита и честна битка! Благодаря ви приятели, благодаря ви!", каза Путин. Това беше реч на победител във враждебната столица. Москва даде на Путин по-малко от половината си гласове. Повече от 20% гласуваха за Михаил Прохоров, либерален бизнес магнат. Нямаше мили думи от Путин за неговите противници, нямаше обещание да бъде президент на всички хора, включително и на тези, които гласуваха против него, нямаше обещание за компромис само за години на неумолима борба.
"Ние показахме, че никой не може да ни принуди да направим нещо!", посочи на два пъти Путин. "Ние показахме, че хората могат да разделят желанието за промяна от политиката на провокации, целящи само едно нещо: да унищожат руската държавност и да узурпират властта. Руският народ днес се отрече от подобни сценарии", заяви още той от трибуната, макар и да е ясно, че подобно развитие като в Грузия и Украйна от преди почти десетилетие е малко вероятно в Русия.
В навечерието на изборите Путин призова поддръжниците си да се обединят до последната битка срещу вътрешните и външните врагове. Вероятно имаше предвид масивните протестни шествия, които се надигнаха в Москва след парламентарните избори през декември, когато участниците в тях поискаха "честни избори" и се опълчиха срещу корумпираната система на управление.
Протестите направиха голямо впечатление на Кремъл и градската класа на Русия. Те принудиха правителството да започне политика на реформи (макар и половинчати), да се опростят правилата, уреждащи регистрацията на кандидатите за избори и политическите партии и да се върнат изборите за областни управители, които бяха премахнати през 2004 г.
Много от организаторите на протестите и някои журналисти напълниха малка зала в театър в Москва след изборите, който се превърна в импровизиран щаб на алтернативния вот в Русия. Този щаб е създаден от Алексей Навални, влиятелен блогър и борец срещу корупцията.
В нощта след 4 март щабът излъчваше новини и коментари за изборите по интернет от импровизирано телевизионно студио. Гостите, включително влиятелни журналисти, политици от опозицията и дори известни личности като Ксения Собчак се превърнаха в нещо като еквивалент на руския "Биг Брадър", разказвайки истории за изборните измами.
Навални казва, че методите на работа на тези избори се различават от изборите през декември. Тогава избирателната комисия отстрани независимите наблюдатели и фалшифицира бюлетините особено в Москва, която гласува с голямо мнозинство срещу партията "Единна Русия". Наглостта на тези актове разяри московчани и ги накара да излязат на улицата.
Този път, казва Навални, Кремъл използва по-трудоемки методи. Въпреки че броенето на гласовете беше по-прозрачно, броят на хората, които гласуваха за Путин беше изкуствено завишен. Избирателите бяха докарвани до избирателните секции със специални автобуси. Избирателните списъци бяха допълнени с имена на хора от държавни организации, истински и фалшиви, което позволяваше многократно гласуване.
Според Golos, организация за наблюдение на изборите резултатът на Путин е малко над 50% (на прага на необходимото, за да се избегне втори кръг на избори), следван от Генадий Зюганов, ветеран комунистически лидер, който имаше 19% и г-н Прохоров, който изпревари двама други кандидата в официалния резултат с почти 17%. Цифрата обаче пада и може падне дори под прага от 50%.*
Проблемът на Путин, пише Александър Баунов, руски колумнист, е че неговата легитимност не е припозната от широката и активна малка част от руския народ и от мнозинството в столицата.
Кремъл може да вдигне рейтингите на Путин и да мобилизира милиони държавни служители в изборния ден. Много от тези, които гласуваха за Путин вчера не му се доверяват. Социолозите казват, че мнозинството на Путин е пасивно и се разпада.
В отстъпчив и превантивен жест към протестиращите, Дмитрий Медведев, отиващия си президент на Русия, поиска от главния прокурор да преразгледа присъдата на намиращия се в затвора магнат Михаил Ходорковски. Като се има предвид твърдата позиция на Путин и слабостта на Медведев малко е вероятно да се стигне до освобождаването на Ходорковски.
* Golos има актини наблюдатели в 45 от регионите на Русия, които обхващат 70% от гласоподавателите.
The Economist
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.