Започна първият околосветски полет на самолет със слънчеви батерии

Започна първият околосветски полет на самолет със слънчеви батерии

Самолет, захранван само със слънчева енергия, тръгна днес на първата околосветска обиколка без използването на гориво, съобщават световните агенции. Самолетът е швейцарски и излетя от столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби.

Самолетът е управляван от основателя на проекта "Слънчев импулс" 63-годишният Андре Боршберг, който ще си разменя пилотирането с другия основател Бертран Пикар по време на пътуването.

"Слънчев импулс 2" е усъвършенствана версия на прототипа, който летя за първи път преди пет години. Размахът на крилете му е 72 метра - повече от този на "Боинг 747", но теглото му е почти колкото на кола - около 2300 килограма.

Самолетът ще прелети 35 000 км за около 5 месеца, тъй като скоростта му е значително по-ниска, отколкото на самолетите с конвенционално гориво – до 100 км в час.

Първата му спирка е Оман, оттам ще продължи към Индия, Китай, Мианма, после ще премине над Тихия океан, след това през САЩ, над Атлантическия океан, през Южна Европа или Мароко и ще завърши полета отново в Абу Даби.

Създаването на самолета е продължило 12 години. Той е направен от карбонови влакна, известни със здравината си, но и с ниското тегло – те са три пъти по-леки от хартията. Захранва се от 17 000 фотоволтаични клетки, разположени на крилата, литиеви батерии за складиране на енергията и 4 електрически мотора по 17,4 конски сили всеки. Така самолетът е на практика неограничено автономен и може да лети и нощем, макар и с по-ниска скорост – около 50 км в час нощем и с около 100 км в час през деня, пише „Поан”

За дългите преходи, които ще продължават по 5 до 6 дни, както например над Атлантическия океан, пилотите разполагат с кикпит от 3,8 кв. м без херметизация и отоплени, едновременно командна зала, тоалетна и спалня. Менюто за дългите полети също е премерено до грам – 2,4 кг храна, 2,5 литра вода и 1 л енергийни напитки на ден.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ