Започна първият околосветски полет на самолет със слънчеви батерии
Самолет, захранван само със слънчева енергия, тръгна днес на първата околосветска обиколка без използването на гориво, съобщават световните агенции. Самолетът е швейцарски и излетя от столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби.
Самолетът е управляван от основателя на проекта "Слънчев импулс" 63-годишният Андре Боршберг, който ще си разменя пилотирането с другия основател Бертран Пикар по време на пътуването.
"Слънчев импулс 2" е усъвършенствана версия на прототипа, който летя за първи път преди пет години. Размахът на крилете му е 72 метра - повече от този на "Боинг 747", но теглото му е почти колкото на кола - около 2300 килограма.
Самолетът ще прелети 35 000 км за около 5 месеца, тъй като скоростта му е значително по-ниска, отколкото на самолетите с конвенционално гориво – до 100 км в час.
Първата му спирка е Оман, оттам ще продължи към Индия, Китай, Мианма, после ще премине над Тихия океан, след това през САЩ, над Атлантическия океан, през Южна Европа или Мароко и ще завърши полета отново в Абу Даби.
Създаването на самолета е продължило 12 години. Той е направен от карбонови влакна, известни със здравината си, но и с ниското тегло – те са три пъти по-леки от хартията. Захранва се от 17 000 фотоволтаични клетки, разположени на крилата, литиеви батерии за складиране на енергията и 4 електрически мотора по 17,4 конски сили всеки. Така самолетът е на практика неограничено автономен и може да лети и нощем, макар и с по-ниска скорост – около 50 км в час нощем и с около 100 км в час през деня, пише „Поан”
За дългите преходи, които ще продължават по 5 до 6 дни, както например над Атлантическия океан, пилотите разполагат с кикпит от 3,8 кв. м без херметизация и отоплени, едновременно командна зала, тоалетна и спалня. Менюто за дългите полети също е премерено до грам – 2,4 кг храна, 2,5 литра вода и 1 л енергийни напитки на ден.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.