Збигнев Бжежински в специално интервю: Забогатяването на едни не бива да е за сметка на други

Збигнев Бжежински в специално интервю: Забогатяването на едни не бива да е за сметка на други

Збигнев Бжежински в специално интервю: Забогатяването на едни не бива да е за сметка на други

- Господин Бжежински, сигурен ли е залезът на САЩ, както предрекохте в един анализ?

- Залезът на САЩ не е сигурен, а е реално възможен. За да бъде избегнат са необходими фундаментални реформи. В същото време вярвам, че Америка има скритите резерви, които ще й помогнат да отговори на предизвикателствата. Икономическата сила на САЩ все още няма аналог в света. През годините Америка е показала впечатляващ потенциал за иновации. Демографското състояние и перспективи пред американското общество са добре балансирани за разлика от Европа, Япония, Индия и Китай. Освен това Америка няма непосредствена заплаха от съседите си  и има отлична позиция да упражнява господство през двата океана – Атлантическия и Тихия. Исторически е показала огромен потенциал за бърза мобилизация, когато бъде предизвикана. И накрая, за младите привлекателността на САЩ, макар да намаля през последните години, все още е много по-силна от тази на който и да е потенциален конкурент.

- Казвате, че средната класа все повече ще се бунтува срещу икономическото безправие. Как ще се развива този бунт според вас? 

- Нарастващото неравенство в САЩ по отношение на доходите в дългосрочен план може да създаде едно изкривено общество, в което бедните ще стават все по-бедни, а богатите – безкрайно богати, водени от алчност и без да срещат сериозни пречки. Тази ситуация може да се развие по много опасен начин, освен ако не се положат сериозни усилия.

- Какво трябва да направи политическия елит, за да върне чувството за сигурност и просперитет?

- Нужна е нова социална справедливост както и да се балансират възможностите на отделната личност спрямо колективния интерес. Забогатяването на едни не бива да става за сметка на други.

- Кои ще са новите правила в новия свят, за който казвате, че ще е по-сложен и по-хаотичен?

- Наистина, светът е много по-сложен и по-хаотичен, защото се пробуди в политическо отношение. В миналото, беше възможно да доминираш над чужди общества чрез прилагане на сила. Днес светът е твърде комплексен и дори мощна държава като САЩ не може да доминира във всички аспекти. Затова новите правила на играта дават предимство на ефективното международно сътрудничество. Такова сътрудничество е особено необходимо сред по-силните и по-важните регионални играчи.

- Навремето ви наричаха най-добрия враг на Русия. Как ви звучи това определение днес?

- Може би не “най-добрият”, но “успешен стратегически опонент на съветския империализъм”. Днес позицията ми е различна, защото смятам, че Русия преминава през все по-мащабни социални и политически промени.

- Каква е историческата роля на Европа и Русия?

- Русия трябва да бъде част от Европа, защото въпреки дългото противопоставяне е исторически свързана с континента. Наистина има фундаментални различния в политическите традиции. В модерна Русия виждам средна класа, която се смята за гражданско общество и се стреми към самоопределяне и самоуправление.

- Вярвате ли в идеята за обединена Европа по подобие на САЩ?

- Бих искал да видя една обединена Европа, въпреки че това ще бъде много по-трудно отколкото възникването на една обединена Америка. Всеки имигрант, дошъл в Америка, иска да бъде американец. Шарл де Гол правилно е казал, че обединена Европа е единствената възможност. Да се надяваме, че Европа ще върви в тази посока.

- Кой е големият съвет към световните лидери, с който искате да бъде свързано вашето име?

- За да избегнат катастрофите на 20 век световните лидери трябва да си сътрудничат все по-тясно. Новият век носи нови предизвикателства, които отиват отвъд традиционните конфликти. За жалост потенциалните заплахи за оцеляването постоянно нарастват.

..................

Збигнев Бжежински е американски политолог и геостратег. Бил е държавен съветник по сигурността на САЩ. В момента е съветник, член и съпредседател на Консултативния съвет на Международния институт по стратегически изследвания. Професор е по американска външна политика във Факултета по международни науки на Университета Джон Хопкинс. Бил е член на Съвета за политическо планиране на Държавния департамент от 1966 до 1968 г. От 1977 до 1981 г. е национален съветник по сигурността на американския президент Джими Картър. Бил е член на Комисията за химически оръжия към Белия дом, на Националния съвет за сигурност при Държавния департамент по отбрана и на Консултативния съвет по международно разузнаване. Бакалавър и магистър от университета Макгил  и доктор от Харвард. Посещавал е България два пъти. Президентът Петър Стоянов го награждава с Орден "Стара планина" – първа степен.

Венцислав Савов за списание „Мениджър”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ