Китай и Дянков критикуват Федералния резерв на САЩ
Поредното решение на Управлението за федерален резерв на САЩ да стимулира националната икономика може да предизвика нова световна криза, обявиха експерти от китайската централна банка.
Преди два дни Управлението реши да изкупи държавни облигации за 600 млрд. долара, за да бъдат стимулирани разходите и да се повлияе положително на нивото на безработицата. Фед възнамерява през следващите 6 месеца периодично да осигурява траншове по около 75 млрд. долара чрез изкупуването на ценни книжа, за да осигури ликвидност на банките. Идеята е по този начин да се осигури възможност банките да раздават тези средства под формата на кредити на своите клиенти, като крайната цел е лихвените равнища в страната да се запазят ниски.
Това решение би могло да навреди на останалата част от света, заяви управителят на китайската централна банка Чжу Сяочуан. То отново повдига въпроса за необходимостта от реформиране на международната финансова система, допълни той. Още по-директен в оценката си е експертът в китайската централна банка Ся Бин, според когото този ход може да повлече вълна от подобни мерки в други страни, което според него означава начало на нова финансова криза.
Ден по-рано, нашият финансов министър Симеон Дянков също е дал отрицателна оценка за решението на Фед.
Това няма да доведе до желаните резултати, а и освен това би могло да осуети твърдата решимост на европейските страни да продължат мерките за строги икономии, заявил Дянков в интервю за агенция Дау Джоунс нюзуайърс.
"В период, когато Европа е в процес на финансова консолидация, това може да изложи на риск намеренията да бъде възстановена устойчивостта на държавните финанси в развитите икономики", коментира българският финансов министър. "Дори за самите САЩ ползите вероятно са по-малки, отколкото поетия риск", допълва той.
Неговият коментар съвпада с мненията на някои водещи американски финансисти. Планът на Фед няма да има особен принос за укрепване на икономическото възстановяваве, заяви бившият първи банкер на САЩ Пол Волкър, който в момента е икономически съветник на президента Барак Обама. Според него, прекаленото стимулиране не е верният път за излизане на САЩ от икономическия застой.
Решението на Фед може да оправи американската икономика, но може и да не я оправи, коментира и популярният финансов анализатор Джеръми Уорнъ на страниците на "Телеграф". Според него, а и според други влиятелни финансисти, за да се излезе от капана на ликвидността, е нужна много по-голяма сума. Но едно е сигурно – казват те - ФЕД вече направи достатъчно, за да дестабилизира валутата си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.